Yemen'de yasaklanan Türk dizisi
25 Temmuz 2008 Cuma 00:53
Türk dizileri Arap ülkelerinde büyük ilgi görüyor. Ancak bu ilgi birtakım olumsuzlara yol açınca yasak kararı alındı. O dizi bakın hangisi?

‘Gümüş’ veya Arap ülkelerinde yayınlanan adıyla “Nur”, kadınların büyük ilgisiyle karşılanırken, Arap erkeklerinin başını ağrıtıyor. Boşanmalar artarken, Yemen'de dizinin izlenmesi yasaklandı.

ARAPLAR SORUYOR: TÜRKLERİ YANLIŞ MI TANIDIK?Suudi yazar Ziyad Bin Abdullah Elderis, Türk dizileriyle ilgili bir yazısında "Türkleri yanlış mı tanıdık" diye soruyor. Elderis'in yazısı şöyle;
"Adı geçen iki dizi (Gümüş ve Ihlamurlar Altında) çoğunlukla meşru olmayan cinsel ilişki ve evlilik kurumu dışı hamilelik etrafında dönüyor. Bu evlilik dışı hamilelik, babanın yemek masasında basit bir azarlamasıyla geçiştiriliyor. (...) Peki araştırmacıların dediği üzere, doğulu adet ve geleneklerini sürdüren Türk toplumunun gerçek tablosu bu mu?
TÜRKİYE AB İÇİN İMAJINI MI İYİLEŞTİRİYOR?

(...) Türk dizilerinin bu küçük tabloyu büyütmesine yol açan sebep ne? Bu sadece dramatik bir ihtiyaç mı, yoksa belirli bir grup için turizm pazarlaması mı? Yahut bizdeki Türk imajının lekelenmesi, Türkiye’nin AB’ye üyeliğinin kabulüne hazırlık bağlamında AB nezdindeki imajının iyileştirilmesi için mi?

AB, birliğe üye olarak kabulü için Türkiye’ye birçok şart koşuyor. Türkiye, üyelik için ödünler sunmaya ve şartları yerine getirmeye hazır, ancak Türk halkı Avrupa’nın kara kaşı için kendi adetlerini ve kavramlarını değiştirmeye hazır mı?

Kıvanç Tatlıtuğ ve Songül Öden’in başrollerde olduğu “Gümüş” adlı dizi, gösterildiği Arap ülkelerinde kadınların büyük ilgisiyle karşılaşırken, eşlerin tepkisine neden oluyor. Kadınların başroldeki Kıvanç Tatlıtuğ’a duydukları hayranlık ve eşlerinden artan beklentileri evlilikleri sarsıyor.

KIVANÇ TATLITUĞ'A BÜYÜK İLGİ

ntvmsnbc'nin haberine göre; Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki MBC kanalının yayınladığı dizi, başta Suudi Arabistan olmak üzere, gösterildiği tüm Arap ülkelerinde kadınları ekrana bağladı. Kadınların özelikle “Mehmet” karakterini canlandıran Kıvanç Tatlıtuğ’a duydukları aşırı hayranlık ve eşlerinden benzer romantik jest beklentileri, kıskançlığa neden oluyor.

YEMEN'DE YASAK

Arap basınına göre, Yemen ve Suudi Arabistan’da bu tartışmalar kimi çiftleri boşanmaya götürdü.

Artan boşanmalar kimi çevrelerde kaygıya neden oluyor. Yemen’de din adamları çareyi, toplumun muhafazakar yapısına uygun olmadığı gerekçesiyle Gümüş’ün seyredilmesini yasaklamakta buldu.

MODAYA DA YÖN VERİYOR

Gümüş dizisi, gençlerin Türk diline de ilgisini arttırken, Arap ülkelerindeki modaya da yön vermeye başladı. Alışveriş merkezlerinde, Gümüş dizisindeki kıyafetlere benzer giysiler büyük rağbet görüyor. Bu durum Suudi tüccarların bu giysileri almak için, Türkiye’ye gelmelerine de neden oluyor.

internethaber