Türkiye'de yaklaşık iki yıldır yaşanan kuraklık ve buna bağlı olarak yağış rejiminin değişmesi, içme, sulama ve enerji barajlarının doluluk oranlarını olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'ne göre, dün itibarıyla İstanbul'a içme suyu sağlayan barajların doluluk oranı ortalama yüzde 28.8 (Melen suyunu kapsamıyor), Ankara barajlarındaki doluluk oranı ortalama yüzde 1 (Kızılırmak'tan
gelen suyu kapsamıyor), İzmir barajlarındaki doluluk oranı ortalama yüzde 13.5, Bursa barajlarındaki doluluk oranı da ortalama yüzde 49.6 seviyelerine geriledi.

Geçen yıl aynı dönemde İstanbul'a içme suyu sağlayan barajlarda doluluk seviyesi ortalama yüzde 30.5, Ankara'da yüzde 5, İzmir'de yüzde 29.8 ve Bursa'da yüzde 50.5 seviyelerinde bulunuyordu.

Dört büyük şehre içme suyu sağlayan barajlardaki kullanılabilir su miktarı incelendiğinde ise İstanbul'daki barajlarda 252.7 milyon metreküp (Melen suyunu kapsamıyor), başkent barajlarında 95.8 milyon metreküp (Kızılırmak'tan gelen su hariç), İzmir barajlarında 40.9 milyon metreküp, Bursa barajlarında ise 26.8 milyon metreküp su bulunuyor.

DSİ yetkilileri, alınan tedbirler sonucu söz konusu dört ilde içme suyu sıkıntısı bulunmadığını ve önümüzdeki dönemde de herhangi bir sıkıntı yaşanacağının düşünülmediğini kaydetti.

Sulama maksatlı barajlardaki son durum

İşletmede olan 191 sulama barajının doluluk oranları incelendiğinde, söz konusu barajlardaki ortalama doluluk oranı dün itibarıyla ortalama yüzde 25.2 düzeyinde bulunuyor.

Su eksikliği en fazla Büyük Menderes, Küçük Menderes, Gediz, Akarçay, Burdur Göller ve Konya kapalı havzalarında bulunuyor.

DSİ yetkilileri, sulama mevsimi öncesinde su sıkıntısı yaşanacağı öngörülerin bölgelerde, mülki idareler,belediyeler, sulama ve çiftçi birlikleri ve çiftçilerin katılımıyla toplantılar yaptığını ve alınan kararlar doğrultusunda bölgenin mevcut su durumuna göre, "sadece sabit tesis olan meyve bahçelerine su verilmesi, rotasyonla sulama yapılması, kısıtlı uygulama, ikinci ürünün ekilmemesi, az su tüketen bitkilerin ekilmesi" gibi tedbirlerin alındığını ve uygulandığını belirtti.

Enerji amaçlı barajlar

Dün itibarıyla işletmede bulunan enerji amaçlı toplam 46 barajlardaki doluluk oranı da ortalama yüzde 33.7 seviyesinde.

Geçen yıl aynı barajlarda doluluk oranının yüzde 52 olduğunu belirten DSİ yetkilileri, 2007 yılında aşırı yüklenilen barajların yükünün halen devam ettiğini kaydetti.

Havza bazında içme, sulama ve enerji amaçlı barajların ortalama doluluk oranları şöyle:

Havza adı Doluluk oranı (yüzde)
Fırat 33.7
Dicle 23.7
Kızılırmak 26.4
Yeşilırmak 67.6
Doğu Karadeniz 64.1
Sakarya 60.2
Ceyhan 42.1
Seyhan 46.9
Antalya 20.3
Çoruh 45.3
Doğu Akdeniz 46.0
Batı Karadeniz 43.4
Marmara 38.0

CHP'li Selvi: "İlgili kurumlar seferber edilmeli"

Bu arada, CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, Türkiye'de yaşanan kuraklık ve susuzluğun çok ciddi boyutlara ulaştığını, tüm ilgili kurum ve kuruluşların acilen seferber edilmesi gerektiğini belirtti.

Selvi, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin ciddi bir kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kalacağının uzun süredir herkes tarafından bilindiğini, ancak bugüne kadar ciddi ve kalıcı bir tedbir alınmadığını savundu.

Bu süreçte sadece yağışlardan medet umulduğunu kaydeden Selvi, açıklamasında, "Bilimselliğe, dolayısıyla bir plana, programa dayanmayan uygulamalar, kuraklığın etkisinin kalıcı hale gelmesi ve yaygınlaşması sonucunu doğuracaktır. Başta hükümet ve AKP'li belediyeler, yaşanan susuzluk konusunda, her ne kadar sorunu gizlemeye çalışsalar da aslında panik ve telaş içindedirler" dedi.

Selvi, "Başkent Ankara'da evlerin musluklarından, kirliliği ve kalitesi belli olan Kızılırmak suyu ile barajların dip suyunun karışımı sarı bir su akmaktadır. Bu zihniyetle gidilirse bir süre sonra çeşmelerden bu su da akmayacaktır. Mevsimsel yağışlar normale dönse bile birkaç yıl daha barajlar doldurulamayacaktır" ifadelerini kullandı.

Cevdet Selvi, Türkiye'nin bu konuda yaşadığı sıkıntının ülke yönetimine hakim olan zihniyetten kaynaklandığını ileri sürerek, "Sadece ülke kaynaklarını satmaya odaklanmış anlayış, ülkemizin en temel ihtiyaçları konularında ilgisiz kalmıştır" dedi.

Çok ciddi bir hal alan kuraklık ve susuzluk sorununun çözümü için kalıcı ve gerçekçi çözümlere gereksinim duyulduğunu belirten Selvi, "Ülkemizde bir damla su bile boşa gitmeyecek şekilde plan ve programlar yapılarak uygulamaya konmalıdır. Kurak bölgelerin su kaynakları ile sorunu çözmek mümkün değildir. Bu kuraklığın ve susuzluğun yaygınlaşmasına ve etkilerinin ağırlaşmasından başka bir işe yaramayacaktır" dedi.

Servi açıklamasında, "Boşa akan, sınır aşan ve denize karışan sularımız öncelikle ele alınmalı ve değerlendirilmelidir. Bu nedenle tüm ilgili kurum ve kuruluşlar acilen seferber edilmeli, gerekiyorsa yeni kurumlar oluşturularak çalışmalara bir an önce başlanmalıdır. Günü kurtarma anlayışından vazgeçilmeli, zaman ve kaynaklar boşa harcanmamalıdı" görüşlerini bildirdi.

cnntürk