Ergenekon Soruşturması'nda iddianamenin bir bölümü dışarıya sızdı. İddianamenin bir numaralı sanığı Veli Küçük, diğeri ise...


Ergenekon Soruşturması'nda Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ün hazırladığı iddianameyi İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi kabul etti. İşte kabul edilen iddianame;

İlk madde Danıştay: Ergenekon'un ilk maddesi Danıştay'a ayrıldı. Danıştay saldırısıyla ilgili olarak Osman Yıldırım ve Muzaffer Tekin saldırıyı azmettirmekle suçlanıyor. Yıldırım ve Tekin hakkında iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

İşçi Partisi: İşçi Partisi Genel Merkezi'nde üç adet ruhsatsız silah bulunmuş olup belgeler arasında "çok gizli" ibareli kopyalar bulunduğu ve İşçi Partisi'nin TSK'da çok gizli biçimde örgütlenmeye çalıştığı görülmüştür. İşçi Partisi'nde bulunan belgeler MİT'e sorulduğunda belgelerin Genelkurmay'a gönderilen belgelerin olduğu anlaşılmaktadır.

İddianamedeki suçlamalar: ''silahlı terör örgütüne üye olmak'', ''silahlı terör örgütüne yardım etmek'', ''cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmak veya görev yapmasını engellemeye teşebbüs'', ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı halkı silahlı isyana tahrik'', ''patlayıcı madde bulundurmak, atmak ve bu suçları azmettirmek'', ''Danıştay saldırısına ve Cumhuriyet gazetesine patlayıcı madde atmak suçlarına azmettirmek'', ''devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etmek, kişisel verileri kaydetmek'', ''askeri itaatsizliğe teşvik'', ''halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik''

Bir numaralı isim Veli Küçük: İddianamenin bir numaralı sanığı Emekli General Veli Küçük oldu. İkinci sanık ise İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek!
Her ikisi de terör örgütü kurmak ve yönetmek suçlarından yargılanacak. Küçük, aynı zamanda Danıştay Saldırısı ve Cumhuriyet gazetesine yapılan saldırıları azmettirmekle suçlanıyor.
Cumhuriyet gazetesi imtiyaz sahibi İlhan Selçuk, terör örgütüne destek vermekle suçlanıyor. Selçuk'un yazılarının bir bölümü savcılık tarafından delillendirildi. Selçuk'un 10 yıla kadar hapsi isteniyor. İddianamede diğer sanıklar ise terör örgütüne üye olmak suçundan yargılanacak.
İddianamede hukuki değerlendirme: Örgütün TSK ve MİT ili ilişkisi yok

Sanıklar ve suçlamaların bir bölümü;
Veli Küçük
(Silahlı terör örgütü kurmak)
Doğu Perinçek
(Silahlı terör örgütü kurmak)
İlhan Selçuk
(Silahlı terör örgütüne üye olmak)
Sedat Peker
(Silahlı terör örgütüne üye olmak)
Sami Hoştan
(Silahlı terör örgütüne üye olmak)
Zekeriya Öztürk
(Silahlı terör örgütüne üye olmakla suçlanıyor)
Muzaffer Tekin
(Silahlı terör örgütüne üye olmakla suçlanıyor)
Güler Kömürcü
(ilahlı terör örgütüne üye olmakla suçlanıyor)
Ümit Sayın
(Örgüte üyelik ve halkı silahlı isyana teşvikten suçlanıyor)
Kemal Kerinçsiz
(Silahlı isyana tahrik, gizli belgeleri bulundurma ve kaydetmek)
Kemal Alemdaroğlu
(Silahlı örgüt kurmak ve yönetmek)
Mehmet Fikri Karadağ
(Örgütü kurma, hükümeti zorla düşürmeye çalışmak)
Semih Tufan Günaltay
(Terör örgütü üyeliği)


internethaber