Gizli tanığın şok eden ifadeleri!

Ergenekon terör örgütünün foyasını gizli tanık ortaya çıkardı.

26 Temmuz 2008 08:14 Savcılığın en önemli tanıklar olan ve iddianamede adı "Dilovası" diye geçen gizli tanık Veli Küçük’ün illegal kişilerle resmi görevi gereği değil Ergenekon terör örgütünün çıkarlarını korunması için görüştüğünü ileri sürdü. Gizli tanık Dilovası, 17 Mayıs 2008’de savcılığa verdiği ifade 1975’ten itibaren Dev-Genç, Dev-Sol ve DHKP/C terör örgütlerinde aktif görevde bulunduğunu söyledi. Küçük’ün yanında istihbarat subayları ile çalıştığı Dilovası Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifine gelip gittiğini söyleyen Dilovası, o dönem Veli Küçük Kocaeli İl Jandarma Alay Komutanı olduğunu belirtti. Dilovası, Veli Küçük’e bağlı subayların kağıt üzerinde ortak olmadıkları halde firmadan pay aldıklarını, tonlarca yakıtın geldiğini ancak küçük bir kısmının gümrükten geçirildiğini belirtti. Veli Küçük ve yanındaki subayların bundan bilgisinin bulunduğunu ileri süren Dilovası, şunları anlattı: "Gebze’de o dönemde bizim örgütten kooperatifte Hadi Özcan, Kürşat Yılmaz, Mehmet Terzioğlu, Emin Alkılıç, Ali Ateş Cemil Ata’nın da vardı. Bunlar civardaki benzer şirketlere baskı yapardı. Şirketlerin ellerinden nakliye imkanlarını alarak sirket sahipleri ve çalışanları darp ettiler. Ancak bu şahıslar jandarma tarafından korunuyordu. Hiç gözaltına alınmadı. Ahmet Tekin Baykal’ın Kooperatifi ele geçirmeye yönelik girişimleri oldu. Aralarında silahlı çatışmaya varan tartışmalar oldu. Bu tartışmaları bitirmek amacıyla kooperatifin yöneticileri ve Veli Küçük araya girdi. Sorun çözüldü."

Gizli Tanık 17: Hoştan’dan para geliyordu

Veli Küçük Kadıköy’deki Kuvayi Milliye Derneği (1919) gelip, "Sol gruplarda aynı amaca hizmet eden kardeşlerimizdir, onlarla bir daha sürtüşmeyin" demiştir. Mehmet Fikri Karadağ, derneğe gelen kişilere ekip kurmaları yönünde talimat verdiğini duydum, Karadağ bir seferinde Niyazi Kıyak’a zarf verip Sami Hoştan’a gönderdiğini, Hoştan’ın da Niyazi Kıyak ile Mehmet Fikri Karadağ’a para gönderdiğini duydum.

Gizli Tanık C: 3 milyon dolar kumar borcu

Arnavıut Sami (Kod) Sami Hoştan’ın İbrahim Çiftçi’ye kumarda 3 milyon dolar borcunun bulunduğu, bu sebepten aralarında husumet oluştuğunu biliyorum. Ayrıca Sami Hoştan’ın İzmir bölgesinde kumar işi yaptırmak istediğini ancak İbrahim Çiftçi’nin Ege bölgesinde, diğer bölgelerden gelerek kumar oynatmak isteyen şahıslara engel olduğunu, bu sebepten dolayı Hoştan’ın İzmir ve çevresinde kumara izin vermediğini duydum.

Gizli Tanık A: Veli Küçük’ün askeri çıktı

Veli Küçük, Kocaeli’de Alay Komutanlığı yaparken askerlik yaptım. Bu sırada Küçük’ün adı Susurluk olayı sebebiyle Sami Hoştan olarak öğrendiğim şahıs zaman zaman alayda bulunan kamelyaya gelip bazı işadamlarıyla birlikte mangal partisi yapıyorlardı. Böyle ortamlarda Hoştan sürekli bulunuyordu, ben nöbet tuttuğum için bu durumu görüyordum. Ayrıca Sedat Peker’le sürekli telefonda görüşmeler duydum. Veli Küçük 1.5 milyon dolar kaybeden Sami Hoştan’a "Oturur konuşur, hallederiz" dedi.
haber3