BAYKAL’A MİLYONLARCA DOLAR GÖTÜRDÜK!


26 Temmuz 2008 09:53
ERGENEKON soruşturması sırasında Mehmet Adnan Akfırat isimli şüphelinin adresinde yapılan incelemede şu doküman ele geçirildi.
Üstünde el yazması Mehmet KOÇ yazan ve içeriğinde “Bilsan’la ilişkiler nasıl başladı” başlığı altında yazıda Bilsan Genel Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Balcı’nın yanında işe başladığını belirten bir şahsın 1981-1982 yıllarında Bilsan isimli işyerinde çalışırken gördüğü yolsuzluk ve rüşvet olaylarını anlattığı röportaj şeklinde yazılmış el yazması doküman olduğu içeriğinde şu ifadeler yer alıyor:
Sana çek verdiler. Sen de bazı adamlara çek mi veriyorsun?
Evet ben rakamları yazıyorum. Kişilere vermeyi kabul etmediğimden çeklerin dağıtımını Semih isimli biri yapıyordu. 81’in son aylarından 82’ inin Mayıs ayına kadar. Yöneticiler, Baykal’ın evinde karargâh kurdu.
Nereden biliyordun?
Çünkü bütün yemek faturaları elime ulaşıyordu. Baykal’a paralar gitmeye başladı. Semih götürüyordu. Muhasebe işlemleri bende olduğundan paralar elimden geçiyor ve kime gittiği biliyordum.
Kaç para götürmüştü Semih?
İlk götürdüğü 3 milyon, ikincisi ise 2 milyondu. Baykal’ın da İstanbul’ dan aldığı paralar olduğunu biliyorum. Bir defa da ben götürdüm parayı. Talimat gereğince Baykal’ın karısına götürdüm ve bürosunda teslim ettim.
Paket halindeydi. 2,5 milyon lira vardı. Evi Oran Sitesi’nde. Tam olarak hatırlayamıyorum. Galiba ikinci kattaydı. Baykal kapıyı açıp beni karşısında
görünce telaşa kapıldı... ve Baykal’la konuşmaya başladık.

aksam