AK Parti haftaya kapatılacak mı?
27 Temmuz 2008 Pazar 11:56
Anayasa Mahkemesi, kapatmayı yarın görüşmeye başlayacak! Times'e göre ise karar haftaya mutlaka alınacak!

Anayasa Mahkemesi, AK Parti hakkında açılan kapatma davasını yarın görüşmeye başlayacak. Heyet, karar verene kadar müzakerelerini aralıksız sürdürecek.

AK Parti hakkındaki kapatma davasında süreç, 14 Mart 2008 cuma günü
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın, parti hakkında hazırladığı iddianameyi Anayasa Mahkemesi’ne sunmasıyla
başladı. Yaklaşık beş aylık bir sürenin ardından kapatma da sona yaklaşıldı ve mahkeme yarın dosyayı görüşmeye başlayacak!

Times'e göre dava bir kaç saat sürecek!
Türk siyasetinin geleceğine yönelik en ilginç değerlendirme Financial Times'tan geldi. Times geçtiğimiz hafta yayınladığı analizinde, yoğun kaygılar nedeniyle Anayasa Mahkemesi'nin kararını birkaç saatte verebileceği görüşünü ileri sürdü.

Davanın iktidardaki partinin kapatılması ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasetten yasaklanmasıyla sonuçlanabileceğine işaret eden gazete, diplomat ve analizlere dayanarak kararın birkaç gün içinde, bazılarının da, kamuoyu ve siyasetteki yoğun kaygıların nedeniyle kararın birkaç saatte verilebileceğini yazdı.

Anayasa Mahkemesi’nin önündeki seçeneklerini anlatan gazete, “Diplomatlar, karar ne olursa olsun Türkiye’nin önümüzdeki birkaç ay içerisinde bir seçimle karşı karşıya kalabileceğini söylüyor” diye yazdı

Newsweek'ten kışkırtıcı yorum!
Newsweek dergisi, son sayısında Owen Matthews imzalı, “Demokrasi Yargılanıyor" başlıklı bir haber analizinde ise Anayasa Mankemesi’nin AKP’yi yasaklaması halinde neler olacağı sorusuna yanıt arandı.

AKP’nin “gizli bir İslamcı gündemö ile suçlandığını, davayı eleştirenlerin, “yargı darbesi" nitelemesini yaptıklarını kaydeden dergi, “Suçlamaların dayanıksızlığına karşın mahkemenin partiyi beraat etmesi beklenmiyor çünkü bu, davayı ele almayı kabul eden yargıçlar için küçük düşürücü bir geri adım anlamına gelirö yorumunu yaptı.

Kararın Ağustos ortasında beklendiği kaydedilen yazıda “Türkiye, şimdi tasavvur edilemeze doğru yöneliyor" dedikten sonra şöyle devam etti:
“Partiyi kapatma ve önde gelen üyelerine siyasi yasağın getirilmesi, siyasi krize yol açar, ülkeyi lidersiz bırakır ve tehlikeli bir iktidar boşluğu yaratır. AKP kurucuları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Batı’da çok sayıda dostu olan yüksek profilli küresel şahsiyetler."

ABD’li dergi, Erdoğan ve Gül’ün “düşürülmesiönin AB ve Afganistan, İran, Irak ve Suriye gibi zorunlu bölgelerde AKP’nin desteğine güvenen ABD’den büyük bir tepki geleceğini, Türkiye’nin AB’ye katılma çabalarına daha da zarar vereceğini de savundu.

internethaber