‘Türk polisi, İngiliz polisinden daha hızlı’

Ali GÜNDOĞAN/MARMARİS (Muğla), (DHA)


MUĞLA'nın Marmaris İlçesi'nde İngiliz turist 43 yaşındaki Thomas Kennedy'nin cebindeki 310 pound (yaklaşık 750 YTL) ve iki kredi kartını çalan kapkaççı 19 yaşındaki H.A. polis tarafından iki dakika gibi kısa bir sürede yakalandı. Değişik suçlardan 31 sabıkası bulunduğu belirlenen H.A.'i yakalayarak parasını ve kredi kartlarını kendisine iade eden polise övgüler yağdıran Thomas Kennedy, “Türk polisi, İngiliz polisinden daha hızlı” dedi.

Olay, dün saat 23.00 sıralarında Atatürk Caddesi'ndeki Sabancı Lisesi'nin önünde bulunan dolmuş durağında meydana geldi. İngiltere'nin Blackpool kentindeki bölgesel futbol liginde mücadele eden ‘Foxhall’ adlı kulüpte yardımcı antrenörlük yapan 41 yaşındaki Wayne Heys ile kamyon şoförü arkadaşı Thomas Kennedy, çarşıda alışveriş yaptıktan sonra konakladıkları otele dönmek için durakta dolmuş beklemeye başladı. H.A. da bir hafta önce Marmaris'e aileleriyle 15 günlük tatil için gelen Heys ve Kennedy'nin arkasında durdu. H.A., Thomas Keneddy'nin şortunun cağ cebine eline uzatıp, burada bulunan 310 ponud parayı ve iki kredi kartını hızla alarak Kemeraltı Mahallesi 66'ıncı sokağa doğru kaçtı. İki İngiliz, kapkaççıyı kovalarken, olayı gören bir kişi de cep telefonuyla ‘155 polis imdat’ı aradı. Telsizden gelen uyarıyla harekete geçen General Mustafa Muğlalı, Atatürk ve Ulusal Egemenlik Caddesi'nde devriye gezen polisler, İngilizler'den kaçan H.A.'yı iki dakika içinde 66'ıncı sokakta yakaladı.
Gözaltına alınan zanlının gasp, yağma, hırsızlık, adam yaralama, ruhsatsız silah bulundurma gibi değişik suçlardan sabıkalı olduğu belirlendi. Emniyet yetkililerinin, ifadesi tamamlandıktan sonra adliyeye sevk edeceklerini belirttiği zanlının, faili meçhul hırsızlık olaylarıyla ilişkisinin olup olmadığının araştırıldığını bildirdi.

İNGİLİZLER POLİSE TEŞEKKÜR ETTİ

İfade vermek ve çalınan para ile kredi kartlarını geri almak için Marmaris Polis Merkezi'ne gelen Keneddy ve Heys, burada tokalaştığı polislere teşekkür etti. Kennedy, “Polis çok ama çok hızlı davrandı. Olayın üzerinden iki dakika bile geçmeden hırsız yakalandı. Türk polisi İngiliz polisinden daha hızlı” dedi.
Milliyet