Polis her yerde Güngören saldırısından bir kaç dakika önce kaçan bu adamı arıyor. Eşgal belirlendi, İstanbul didik didik...

Güngören'de 18 kişinin öldüğü 'tuzaklı saldırı'dan saniyeler önce olay yerinden süratle uzaklaşan siyah giyimli zayıf bir kişi cep telefonu görüntüsüne yakalandı

Güngören'de vatandaşların özellikle tatil günleri ile akşam saatlerinde gezinti ve sosyal alan olarak kullandıkları trafiğe kapalı Menderes Çıkmazı Sokak'ta önceki akşam 10 dakika arayla meydana gelen 2 patlamada ölenlerin sayısı 18'e yükseldi. Polis saldırganları tespit etmek için MOBESE ve çevredeki diğer kamera görüntülerini incelemeye aldı.

Video Görüntüsü İzle

İlk patlamadan sonra evinin balkonuna çıkan bir vatandaşın cep telefonuyla çektiği görüntülerde ise kalabalığın tersi istikamette koşarak uzaklaşan bir kişi dikkat çekiyor. Vatandaşlar merakla olay yerine toplanırken siyah tişörtlü zayıf kişinin uzaklaşmasından (23. saniyeden itibaren) 5 saniye sonra ikinci patlama oluyor. Patlamaya ilişkin soruşturma İstanbul Başsavcılığı'nca başlatılırken polis de cep telefonuna yakalanan ve bombaları patlatmış olabileceğinden şüphelenilen şahsın peşine düştü.

İHBAR YAPILMADI
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, İstanbul Valisi Muammer Güler ve İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah dün Vatan Caddesi'ndeki Emniyet Müdürlüğü'nde bir toplantı yaptı. Güler toplantı sonrası saldırıyla ilgili ihbar olmadığını söyledi.

Patlamanın ardından polis İstanbul'un çeşitli noktalarında önlemleri arttırırken bazı adreslere de baskın düzenledi. Güngören sakinleri ise polisin son bir haftadır günün her saatinde arama yaptığını, kimlik kontrollerini yoğunlaştırdığını ifade etti. Bu arada Güngören'i kana bulayan ilk patlayıcının ses bombası, ikincisinin ise TNT olduğu belirtildi. Patlamada bir kilo civarında TNT kullanıldığı sanılıyor.

ADRES MESAJ MI
Patlamanın meydana geldiği yerin 'Güngören, Güven Sokak, Menderes çıkmazı' olması ise 'Mesaj mı veriliyor' yorumlarına neden oldu. Güngören'deki vatandaşlar ise tepkilerini ev ve iş yerlerinin pencere ve balkonlarına astıkları Türk bayrakları ile gösterdi.

Öte yandan Güngören'de yaşanan patlamanın ardından akıllara 4 Ağustos 2006'da Adana'da gerçekleşen bombalı saldırılar geldi. Adana'da, akşam saatlerine doğru 5 Ocak Meydanı'na bırakılan bir ses bombası patlamıştı. İlk patlamanın ardından vatandaşlar ve çok sayıda polis olay yerine gelmiş, bir kaç dakika sonra ise 30 metre ileride ikinci bir patlama yaşanmıştı. Patlamada 17 kişi yaralanmıştı.İnternethaber