Veli Küçük'ün İmdat Dediği An
Ergenekon sanıklarından Veli Küçük’ün İstanbul’da gözaltına alındığı sırada hemen telefona sarıldı ve "OSMAN" adında bir TSK mensubunu aradı.

Ergenekon sanıklarından Veli Küçük’ün İstanbul’da gözaltına alındığı sırada ‘Osman’ adında bir askeri arayarak yardım istediği ortaya çıktı. İddianameye giren kayıtlarda Küçük ‘Şüpheli her şeyi aldılar’ diyor

Ergenekon sanıklarından emekli tuğgeneral Veli Küçük’ün gözaltına alınırken ‘Osman’ adlı üst düzey bir jandarma komutanını arayarak yardım istediği ortaya çıktı. İddianameye giren telefon görüşmesine göre, ‘Osman’dan yardım isterken Küçük şöyle diyor: ‘Sizin de merkez komutanlığının da bilgisi olsun. Polisler sabah evime geldiler. Mahkeme kararı var. Özel klasörler, şüpheli gördükleri şeyleri aldılar.’

ŞÜPHELİ HER ŞEYİ ALDILAR

Bilecik Tugay Komutanlığı’ndan 2000’de tuğgeneral olarak emekli olan Küçük, Ergenekon soruşturması kapsamında 22 Ocak’ta gözaltına alındı. Küçük, polis ekipleri mahkeme kararını gösterince özel bir telefon görüşmesi yapmak istemiş. Teknik takip altındaki Küçük’ün, gözaltına alındığı sırada arayarak yardım istediği kişinin, Beşiktaş’taki Jandarma Bölge Komutanlığı’nda görevli ‘Osman’ olduğu belirlendi. İddianameye giren görüşme şöyle:

Küçük: Sizin bilginiz olsun merkez komutanlığının da, genel komutanlığın da. Polisler 06.00’ya doğru evime geldiler. Mahkeme kararı var. Bizim dosyalar, özel klasörler, şüpheli gördükleri şeyleri aldılar. Şimdi emniyete gidiyorum.

Osman: Personel Başkanını arayacağım.

Küçük: Ankarayı bir ara.