Anne, mahkeme kararıyla kızından ayrıldı

Bahri KARATAŞ/İZMİR, (DHA)

KIRIM Türk'ü olan, 29 yaşındaki Diana Tecen Adcigeran, bir kazada ölen Türk eşi Alişan Tecen'den olan 3 yaşındaki kızı Melis İpek'in mahkeme kararıyla kendisinden koparılmasına tepki gösterdi.
Henüz 14 yaşındayken annesi Naciye ve babası Ahmet ile birlikte Samsun'a gelip yerleşen Diana Tiecen Adcigeran anne ve babasını kaybedinde amcasıyla oturmaya başladı. Diana Tiecen Adcigeran 10 yıl önce TIR şoförü Alişan Tecen ile tanışıp evlendi. Ancak, Alişan Tecen eşi 2.5 aylık hamileyken trafik kazasında öldü. Doğan, kızıyla önce Ankara'da ardından İzmir'de yaşamaya başlayan Diana Tecen Adcigeran, eşinin annesi Sevgi Güney'ın kızının oğlundan olmadığı iddiası üzerine mezar açılıp DNA testi yapıldı. DNA testi çocuğun Tecer'den olduğunu kanıtladı. Bunun üzerine Sevgi Güney torunu İpek'in velayetini isterken dava açtı. İzmir'deki dava sürerken babaanne Ankara 2'nci Çocuk Mahkemesi'ne de başvurdu. Güney, eski gelininin fuhuş yaptığı, uyuşturucu kullandığı iddiasıyla torununun koruma altına alınmasını istedi. Ankara 2'nci Çocuk Mahkemesi, küçük kızı devlet koruması altına alınmasına karar verdi. İzmir Sosyal Hizmetler görevlileri de küçük kızı korumaya aldı.
Kısa süre önce görülen davada Ankara 2'nci Çocuk Mahkemesi, devlet koruması altında olan küçük Melis'in babaannesi Sevgi Güney'de kalmasına karar verdi. Karar üzerine çılgına dönen Diana Tecen, “Kızımı benden kopardılar. Ben onsuz yapamıyorum. O daha küçük bir bebek. Anne sevgisine ihtiyacı var. Kızımı geri almak için her yola başvuracağım. Çalışma iznimin gelmesini bekliyorum. Haymatlos olduğum için çalışma iznim gecikiyor. Bebeğimi almak için her türlü hukuk mücadelesine başvuracağım” dedi. İzmir Adliyesi'nde görülen velayet davası ise henüz sonuçlanmadı.

Milliyet