Hainler yakalandı

İSTANBUL (A.A)

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Güngören’deki terörist saldırıyla ilgili olarak, "Bütün deliller değerlendirilmiştir. Hem olay yeri delilleri, hem emniyet teşkilatımızın elinde bulunan önceki bilgiler, veriler, bütün birikim ve tecrübe kullanılmıştır" dedi.
Atalay, İstanbul Emniyet Müdürlüğünde düzenlediği basın toplantısında, Güngören’deki olayın aydınlatılması için gece-gündüz çalışılarak, büyük çaba gösterildiğini kaydetti.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü, polis teşkilatı, İstanbul Valiliği ve Emniyet Genel Müdürlüğüne teşekkür eden Bakan Atalay, şunları söyledi:
"Çünkü genel müdürlükteki ilgili arkadaşları o akşam zaten birlikte getirmiştik, paylaşılmıştır. Özellikle istihbarat ve terörle mücadele birimlerimiz çok büyük çaba, çok büyük başarı göstermişlerdir. Bütün deliller değerlendirilmiştir. Hem olay yeri delilleri, hem emniyet teşkilatımızın elinde bulunan önceki bilgiler, veriler, bütün birikim ve tecrübe kullanılmıştır."
Olayla ilgili çalışmaların sürdüğünü ifade eden Atalay, "4 günlük gözaltı süresi yarın sabah erken saatte sona ereceğinden dolayı bugün gözaltında bulunanlar ve emniyet safhasındaki tespitlerimiz adliyeye intikal ettirilmiştir. Bundan sonrası tabii ki yargının değerlendirmesi ve kararıdır. Ama emniyet teşkilatındaki ve polisimizdeki çalışmalar devam edecektir. Halen diğer uzantılar olabilecek, dahil edilen irtibatlar araştırılıyor. Bunlar üzerindeki çalışmalar devam ediyor."
Atalay, gözaltı süresi dolmadan olayı adliyeye intikal ettirdiklerini dile getirerek, bundan sonra hem adli sürecin, hem de emniyetteki çalışmaların devam edeceğini bildirdi.
8 KİŞİNİN TUTUKLANMASI İSTENDİ
Güngören’de 17 kişi ile doğmamış bir bebeğin ölümüyle sonuçlanan terörist saldırının ardından gözaltına
alınan 10 kişiden 8’inin tutuklanması istendi.
İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeki işlemleri tamamlandıktan sonra Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne sevk edilen 10 kişi, savcılıkta sorgulandı.
Savcılık, bu kişilerden 8’ini "PKK terör örgütü üyesi olmak" suçundan tutuklanmaları istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk ederken, diğer 2 kişiyi ise serbest bıraktı.
Mahkemeye sevk edilenler arasında bulunan Hüseyin T’nin, görgü tanıklarının beyanına göre Güngören’deki patlamalar öncesi olay yerinde olduğu öne sürüldü.

Milliyet Alintidir