Nemrut heykellerine BAKTERİLİ KORUMA

Her yıl yerli ve yabancı onbinlerce kişinin akın ettiği, dünyanın 8. harikası olarak gösterilen Nemrut’ta binlerce yıllık heykeller bakterilerle tamir ediliyor. Doç. Dr. Neriman Şahin Güçhan başkanlığında Nemrut Dağı’nda çalışmalar yürüten Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) 40 kişilik ekip, heykellerde meydana gelen çatlakları doldurmak için laboratuvar ortamında üretilen bakteri kullanıyor. ODTÜ ve Kültür Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında tarihi alanda çalışmalar yürüten uzmanlar, dolgu malzemelerinin içine koydukları bakterilerle sağlıklı bir kalsit tabakasının oluşmasını sağlıyor.
Taşlarda biyolojik bozulmaların meydana geldiğini belirten, ODTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi ve Nemrut Dağı’nı Koruma ve Geliştirme Proje Sorumlusu Emine Caner Saltık, zayıf taşları uyumlu malzemeler kullanarak kuvvetlendirmeye çalıştıklarını söyledi.
Saltık, “Taşlardaki zayıflıkları kireç bakterileri kullanarak gidermeye çalışıyoruz. Kireç bakterileri taşın yapısına benzer kalsit oluşumlarını sağlıyor” diye konuştu.Kaan Bozdoğan ADIYAMAN İHA