Baykal'a İlginç Bir Protesto
Sivil Düşünce Platformu (SDP), "Ergenekon'un avukatıyım" diyen CHP lideri Deniz Baykal'ı protesto etmek için ilginç bir hazırlık yaptı.SDP, kitap haline getirdiği iddianameyi "başucu kitabı" yapması için Baykal'a gönderecek. Platformun kurucusu eğitimci-yazar Ufuk Coşkun, soruşturma aşamasından iddianamenin açıklandığı güne kadar Baykal'ın Ergenekon sanıklarını kollayan açıklamalarıyla dikkat çektiğini söyledi.

'Başucu kitabı' yapması için Ergenekon iddianamesini Baykal için kitaplaştırdıklarını belirten Coşkun, "CHP Genel Başkanı Baykal, yargıyı etkilemek, söz konusu soruşturmayı sulandırmak adına elinden geleni yaptı. Şimdi ise iddianame ile birlikte köşeye sıkıştı. Biz tekrar tekrar okusun ve elinin altında kitapçık halinde bulunsun diye kendisine iddianame kitapçığı gönderiyoruz. Başucunda bulunması aynı hataları tekrarlamamasını sağlar." diye konuştu. Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan 48'i tutuklu ve 38'i tutuksuz toplam 86 şüpheli hakkındaki suçlamaların da hatırlatıldığı kitapçıkta anamuhalefet lideri Baykal'a "Siz yılların siyasetçisisiniz. Göz göre göre bu hataları tekrar yapmanıza gönlümüz razı olmaz. Size savunduğunuz sanıkların hakkında iddianamede yer alan suçlamaları hatırlatmak istiyoruz." denildi.

Ergenekon iddianamesi kitapçığı ile birlikte Baykal'a bir de mektup gönderilecek. Mektupta, şu ifadeler yer aldı: "Sayın Baykal, Ergenekon'da gözaltına alınanların karanlık odalarında ele geçirilen kozmik belgeler, oluşturdukları suikast timleri, ülkeyi darbeye götürecek provokasyon senaryoları ortaya çıktı. İddianamede ülkede meydana gelen faili meçhul cinayetlerin kanlarında bile söz konusu örgütün izi var. Ancak ısrarla halen Ergenekon terör örgütünü savunmaktan vazgeçmiyorsunuz. Biz de iyi okumadığınızı varsayarak iddianameyi kitapçık halinde size gönderiyoruz."


aktifhaber