İngiliz GCHQ gizli servisi, Türkçe bilen elemanlar arıyor. İşte aranan özellikler... İngiltere'de hükümet ve silahlı kuvvetlerin gizli haber alma teşkilatı olarak bilinen ‘GCHQ', internet sitesindeki ‘Güncel açık iş pozisyonu’ bölümünde ve İngiltere'nin en büyük online iş arama sitelerinden biri olan multilingualvacancies.com'da Türkçe bilen dil operatörleri aradığına dair ilan verdi.

Dört sayfa olarak hazırlanan iş ilanında, aylyık ücret, adaylarda aranan özellikler, tecrübe, eğitim seviyesi gibi iş görüşmesinin tüm detayları yer aldı. Adayların özellikle ‘Enformasyon Teknolojileri’ dalında bilgi sahibi olmaları isteniyor.

Şartları son derece açık belirlenmiş olan ilanda görev yeri GCHQ'nün ana merkezi olarak bilinen, Gloucestershire Cheltenham yazıyor. Maaş, yılda 25 bin 239 sterlin olarak belirlenmiş. Görevin tanımlanması, “Dil operatörü' ve ‘Dil ve Kültür uzmanı’ olarak yer alırken pozisyonun ‘Tam zamanlı’ olduğu belirtiliyor. Deneyim aranmıyor ancak, Türkçe dil seviyesinin, çeviri analiz ve araştırma yapabilecek kadar iyi olması isteniyor, iyi derecede İngilizce de aranan ilk şartlardan biri.

Pozisyon için yaş sınırlaması verilmemiş. Adayların güçlü bir uluslararası ilişkiler bilgisiyle iletişim becerilerine sahip olmaları ve iyi derecede Türkçe ve İngilizce bilmeleri dışında başka bir beceriye sahip olmaları istenmiyor. Üniversite mezunu olmaları hiç gerekmiyor.

Televizyon, radyo, gazeteler veya gizli kaynaklardan sağlanan istihbaratın toplanması, değerlendirmesi, sınıflandırması ve yayılmasından oluşan istihbaratın işlenmesi sürecinde görev almak üzere aranan kişilerin işe başlamadan önce bir dizi teste tabii tutulacağı verilen ilanda açıkça yer aldı.

GCHQ, ilanda adayların çok yönlü tıbbi ve psikolojik bir testten geçirileceği ayrıca narkotik şube tarafından özel bağımlılık testine de tabi tutulacağını belirtildi.
İlanda, başarılı olan adayların işe alınma işleminin en az 4-5 ay süreceği belirtilerek buna işe kabul edilen adayların geçmişlerinin araştırması ve kapsamlı güvenlik soruşturmasının sebebiyet verdiği belirtildi.

İşe alınanların, önce kurum eğitiminden geçeceğine de dikkat çekildi. Başarılı adayların görevlerinin başına geçmeden eksiksiz eğitim alacakları ifade edildi. İşe kabul edilen adayların, görevlerinin başına geçmeden başka ülkelerde yaşayan akrabaları ve yakın arkadaşları ile ilgili özel güvenlik dosyaları hazırlanacağı adaylara duyuruluyor.

TÜRKÇE EN NADİR KONUŞULAN DİLLER ARASINDA

İlan, İngiltere’nin en büyük online iş bulma şirketi Multilingualvacancies.com'da, “GCHQ'de hedefiniz İngiltere’nin güvenliğini sağlamak olacak” cümlesiyle yer alıyor. Bu görev için aranan diller arasında Türkçe ‘nadir konuşulan diller’ bölümünde, Arapça, Farsça, Darice (Afganistan'da konuşulan Farsça lehçesi), İbranice, Maltaca, Peştuca (Afganistan’ın resmi dili), Rusça, Özbekçe, Baskça, ve Urduca (Pakistan’ın resmi dili) arasında yer alıyor.

Hükümetin gizli iletişim merkezi olan GCHQ, İngiliz haber alma servisi olarak İngiltere hükümeti ve silahlı kuvvetleri bilgilendirme görevine sahip. Merkezi İngiltere’nin Gloucestershire Bölgesi’nde Cheltenham’da olan GCHQ, hükümetin diğer bir haber alma servisi olan MI5 ve Amerika’nın merkezi haber alma teşkilatı CIA ile terörle mücadele ve ulusal güvenlik gibi birçok konuda ortak çalışma yürütüyor.HABERCEM