Küçükçekmece Metin Oktay Stadyumu'nun adı Hasan Doğan Stadyumu olarak değiştirildi.Yeni İnönü Stadı projesine, merhum TFF Başkanı Hasan Doğan'ın isminin verilmesi düşünülürken, alınan bir kararla, Küçükçekmece Metin Oktay Stadyumu'nun adı değiştirildi ve stada Hasan Doğan'ın ismi verildi.

1993 yılında dönemin SHP'li Küçükçekmece Belediye Başkanı Ertuğrul Tığlay tarafından açılışı yapılan Metin Oktay Stadyumu'nun adı, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan'ın vefatı üzerine bu ismi ölümsüzleştirmek adına değiştirildi.

Merhum Hasan Doğan'ın adını ölümsüzleştirmek adına yapılan bu eylem Türk Futbolu'nun efsane ismi Taçsız Kral Metin Oktay'ın adı silinerek mi yapılmalıydı? Türk Futbolu'nda sayısız başarılara imza atmış Metin Oktay'ın adının silinmesi akıllara AKP hükümetine yakınlığıyla bilinen Hasan Doğan'ın, sırf bu nedenle Metin Oktay gibi efsane bir ismin yerine geçtiği sorusunu getirdi. Acaba Hasan Doğan'ın adı yeni açılacak olan bir tesise verilemez miydi de 15 yıldan bu yana Metin Oktay Stadyumu olarak faaliyet gösteren tesisin adını değiştirme yoluna gidildi. Bir ismi ölümsüzleştirmek isterken, bir başka ölümsüz ismi yok saymak büyük bir çelişki gibi görünmekte. Habercem olarak buradaki amacımız Hasan Doğan adını ve onun yaptığı hizmetleri küçümsemek değil sadece yapılmakta olan bir hatanın düzeltilmesini sağlamak istiyoruz. Daha öncede dediğimiz gibi bundan sonra yapılacak daha modern stadyumlara Hasan Doğan'ın adı verilebilir. Yetkililerin bir an önce yaptıkları bu hatadan döneceklerini umut ediyoruz.


b>Metin Oktay Kimdir?</B>

1936 yılında İzmir'de doğan Metin Oktay, Damlacık kulübünde futbola başlamış, Yün Mensucat takımından sonra geçtiği İzmirspor'da kendini göstererek genç milli takıma yükselmiştir.


1956 yılında Galatasaray'a gelen Metin Oktay, İtalya'nın Palermo takımına transfer olduğu 1961-62 sezonu dışında sürekli Sarı Kırmrzılı formayı giymiştir.


Daha İzmirspor'da oynarken, attığı 17 golle İzmir Profesyonel Ligi gol kralı olan Metin Oktay, ondan sonraki yıllarda da bu unvanı nadiren başkalarına kaptırmıştır.


Metin Oktay kral olamadığı yıllarda da çok sayıda golle listenin hep ilk sıralarında yer almış, toplam 608 golle bir rekorun sahibi olmuştur. (Bazı kaynaklarda bu sayının 632 olduğu belirtilmektedir.) Bir sezonda attığı 38 golle oluşan rekor ise, tam 25 yıl sonra yine Çolak tarafından kırılabilmiştir. Metin Oktay, 36'sı A, 4'ü de genç olmak üzere Milli Takım formasını 40 kez giymiş, 7 kez kaptanlık yaparken, 19 gol atmıştır.

10 Haziran 1959'da Fenerbahçe kalesinin ağlarını yırtan golü , Türk futbol tarihine geçen büyük olaylarından biridir.


1965 yılında 'Taçsız Kral' adlı bir filmde de rol alan Oktay, futbol yaşamı boyunca sadece 1 kez oyundan atılmıştı. Büyük bir golcü oluşunun yanı sıra, efendi ve sportmen kişiliğiyle de Türk futbolseverlerinin sevgilisi olan Metin Oktay, futbolu bıraktıktan sonra yine futbolla ilgili çeşitli işler yaptı. Sarı Kırmızılı kulüpte yönetici ve menajer olarak görev yapan Metin Oktay'ın son görevi spor yazarlığı idi. Oktay, Galatasaray ve Bursaspor'da teknik adam olarak da görev yapmıştı.


Türk futbolunun efsane golcüsü Metin Oktay, 13 Eylül 1991'de bir trafik kazası sonucunda yaşamını yitirmişti.


Metin Oktay'ın gol krallığı listesi şöyledir:

1956-57 İstanbul Profesyonel ligi, 17 golle,

1957-58 İstanbul Profesyonel ligi, 19 golle,

1958-59 İstanbul Profesyonel ligi, 22 golle,

1959 Türkiye ligi,11 golle,

1959-60 Türkiye ligi, 33 golle,

1960-61 Türkiye ligi, 36 golle,

1962-63 Türkiye ligi, 38 golle,

1964-65 Türkiye ligi, 17 golle,

1968-69 Türkiye ligi, 17 golle,


Hasan Doğan kimdir?

Futbol Federasyonu'nun 14-15 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek genel kurulunda başkan adayı olan Hasan Doğan, 1956 yılında Kastamonu'nun Abana ilçesinde doğdu.

İlk, orta ve lise tahsilini İstanbul'da yapan Doğan, 1979 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünü bitirdikten sonra 1979-1980'de İngiltere'de lisan eğitimi aldı. 1981-1988 arası Koç Holding bünyesindeki Beldesan firmasında pazarlama koordinatörü olarak görev alan Doğan, 1988 yılında kurucusu olduğu Ramsey'in genel müdürlüğü görevini üstlendi.

Aysel Doğan ile evli olan ve Zeynep ile Selim adlı iki çocuğu bulunan Hasan Doğan, halen Ramsey Giy. San. Tic. A.Ş yönetim kurulu üyeliği, Gürmen Giy. San. Tic. A.Ş yönetim kurulu üyeliği, Kip-Teks Konf. İmalat Paz. San. Tic. A.Ş yönetim kurulu başkanlığı, Star Medya Yayıncılık yönetim kurulu üyeliği görevlerini yürütüyor.

Doğan, Levent Bıçakcı'nın Futbol Federasyonu başkanı olduğu dönemde federasyonda başkan vekili olarak görev almıştı. Hasan Doğan'ın bu görevleri dışında, İstanbul Sanayi Odası Meclisi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği sanayi konseyi, Boks Federasyonu yönetim kurulu üyelikleri bulunuyor. Futbol Federasyonu Başkan adayı Doğan, bunun yanında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi üyeliği ile Beşiktaş Kulübü kongre üyesi olarak sporun içinde yer alıyor.


BU HABERİN KAYNAK GÖSTERİLMEDEN KULLANIMI DURUMUNDA YASAL İŞLEM YAPILACAKTIR...

Haber: Habercem / Özel Haber