Akaydın'dan Kurbağalı YorumCumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından rektörlüğe atanmayan Mustafa Akaydın, konuya anlattığı kurbağa hikayesiyle yorum getirdi..
AKDENİZ Üniversitesi Senatosu'na veda toplantısı düzenleyen eski rektör Prof. Dr. Mustafa Akaydın, ilk sırada olmasına rağmen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından atanmamasına, anlattığı kurbağa hikayesiyle yorum getirdi.

Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) eski Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, 293 oy almasına rağmen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 207 oy alan ve ikinci sırada bulunan Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe'yi rektör olarak atandı. Dün yapılan atama kararından sonra Prof. Dr. Mustafa Akaydın, bugün senatoya veda toplantısı düzenledi. YÖK ve türban muhalefetiyle tanınan Prof. Dr. Akaydın veda etti. Rektörlük binasında toplantı yapıp senato üyeleriyle bir araya gelen Prof. Dr. Akaydın, veda konuşması yaptı. Konuşmanın ardından gazeteciler görüntü alınması için kısa süreliğine toplantı odasına alındı.

Gazeteciler salonda görüntü aldığı sırada Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu, Prof. Dr. Akaydın'a, "Türkiye nereye gidiyor hocam?" diye seslendi. Bu soru üzerine Prof. Dr. Akaydın, "Kurbağayı kaynar suya atarsan, zıplayıp hemen kaçarmış. Ama soğuk suya koyup da yavaş yavaş ısıtırsan, o zaman ayvayı yermiş, asla kaçıp kurtulamazmış" dedi.

AÇIKLAMAYI İPTAL ETTİ

Bu eleştiri üzerine senatoda bulunan öğretim üyeleri ve Prof. Dr. Akaydın kahkahalarla güldü.

Daha sonra gazeteciler odadan çıkarılırken Prof. Dr. Mustafa Akaydın, "Çıkışta açıklama yapacağım" dedi. Bir süre sonra senato salonundan alkışlar yükseldi. Gazetecilerin salondan ayrılmasının ardından senatoda duygusal anların yaşandığı belirtildi. Bazı öğretim üyelerinin ağladığını gören eski rektör Akaydın'ın da gözyaşlarını tutamadığı vurgulandı. Prof. Dr. Akaydın, gazetecilere yapacağını söylediği açıklamayı da bu duygusal anların ardından iptal etti.

BAŞHEKİM VE 4 YARDIMCISI İSTİFA ETTİ

Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü görevine hem üniversite seçimlerinde, hem de YÖK'ün köşke sunduğu listede birinci sırada olmasına rağmen Prof. Dr. Mustafa Akaydın'ın yerine her iki listede de ikinci sıradaki Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe'nin atanmasının yankıları sürüyor. Odasını boşaltan eski rektör Prof. Dr. Akaydın, saat 17.30'da devir teslim töreniyle yerini Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe'ye bırakacağı belirtildi.

`TEAMÜL GEREĞİ İSTİFA ETTİK'

Bu gelişmeler yaşanırken, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Oktay Eray ve 4 yardımcısı istifa etti. Başhekim Eray ile birlikte Yrd. Doç. Dr. Cahit Kaçar, Yrd. Doç. Dr., Cengiz Türkay, Yrd. Doç. Dr. Levent Dönmez ve Yrd. Doç. Dr. Dilara İnan Özcan istifalarını verdi. Doç. Dr. Oktay Eray, "Teammül gereği istifa ettik. Bu istifalar kesinlikle yanlış anlaşılmamalı. Çünkü bir tepki istifası değil. Bizleri rektörlerimiz atar. Kendi ekibini belirleyecektir. Onun tercihlerini ve kendi ekibini atamasını yapabilmesi için imkan sağlamamız gerekmektedir. Kurumlar asla başsız kalmaz. Daha sağlıklı bir ortam sağlamak için istifa etmemiz gerekiyordu. Biz de gereğini yaptık" diye konuştu.

aktifhaber