[HABER İZLENİM] Bebek ölümleri bile siyasî malzeme oldu

Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki bebek ölümleriyle ilgili tartışma sürüyor. Bilimsel İnceleme Heyeti, ölen 49 bebekten 13'ünde enfeksiyona rastlandığını açıkladı


Heyet raporuyla, bu iddiaların aksine hastane enfeksiyonu olmadığı kesinleşti. Tartışmalar, teknik ve personel eksikliklerini gündeme getirirken, insan sağlığını ilgilendiren bir konu siyasî malzeme yapıldı. Öteden beri hükümetin sağlık politikalarına muhalefet eden Sağlık Emekçileri Sendikası (SES), hastaneyle ilgili tartışmalara ideolojik bakışla yaklaştı.
Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesi, Ankara'nın en iyi doğumevlerinden biri. Hastanede temmuz ayında 1.840 doğum gerçekleşti. Yenidoğan ünitesine yatırılan 504 bebekten 49'u kaybedildi. Bunlardan 31'i prematüre doğuma bağlı yüksek risk taşıyordu. Aynı riski taşıyan 13 bebekte ise farklı türlerde kan akımı enfeksiyonlarına rastlandı. Bebeklerin birbirlerinden enfeksiyon kapmadığı ortaya çıktı. Toplam yatak sayısı 122 olmasına rağmen temmuz ayında ünitede yatan günlük hasta sayısı 148 olarak gerçekleşti. Yüksek riskli bebeklerin yattığı yoğun bakım ünitesinde her 4 hastaya 1 hemşire düşüyor. Daha düşük riskli bebek servisinde ise 8 hastaya 1 hemşire bakıyor.
Sağlık sorunlarında, personel yetersizliği ile kadroların dağılımındaki dengesizlik önemli yer tutuyor. Sağlık Bakanlığı'nın, bunları giderme yolunda attığı adımlar ise meslek örgütleri ve muhalefetin başvurusuyla yargıdan dönüyor. Klinik şefi, şef yardımcısı ve asistan atamalarıyla ilgili kanun da bunun son örneklerinden birisi.

Kutudaki bebeğe soruşturma
Sağlık Bakanlığı, Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hayatını kaybeden prematüre bir bebeğin kutu içerisinde yakınlarına teslim edilmesine ilişkin soruşturma başlattı. Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hayatını kaybeden prematüre bir bebeğimizin kutu içerisinde yakınlarına teslim edilmesi görüntülerinin, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ı son derece üzdüğü ve rahatsız ettiği belirtildi. Açıklamada, Bakan Akdağ'ın Teftiş Kurulu'nca konunun hızlıca incelenmesi ve bu duruma sebep olan görevli ya da görevliler hakkında işlem yapılması talimatını verdiği bildirilerek, görevlendirilen bir müfettişin konuyu ivedi olarak incelemeye başladığı ifade edildi

ZAMAN