Üsküdar'da havan topuyla esrarengiz saldırı

Üsküdar Belediyesi'nin Selimiye Mahallesi'ndeki ek binasında dün saat 09.13 sularında 4 ayrı patlama yaşandı. Atölyelerin bulunduğu binadaki patlamada 4 kişi hafif şekilde yaralandı.


Olay yerinde yapılan incelemede, 4 adet havan topu mermisi kovanı, binanın hemen yanındaki Karacaahmet Mezarlığı'nda kurulu havan topu mekanizması bulundu.
Hedefin, patlamanın hemen yanındaki 1. Ordu Komutanlığı olup olmadığı da araştırılıyor. Binanın Temizlik İşleri Bölümü'ndeki duvarlar delik deşik olurken, olay yerine gelen polis ekipleri çevrede güvenlik tedbiri aldı.
Patlamada hafif şekilde yaralanan ve ayakta tedavileri yapılan işçilerin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Olayın ardından Atölyeler Caddesi trafiğe kapatılılırken, Güngören'deki terör saldırısından ders çıkaran vatandaşların patlamanın olduğu bölgeye yaklaşmadıkları görüldü.

Üsküdar, faciayı kıl payı atlattıÜsküdar'daki patlamada facianın eşiğinden dönüldü. Taşeron Atlaş Şirketi'nde çalışan yaklaşık 100 temizlik görevlisinin, patlamadan yarım saat önce olay yerinden ayrılarak görev yerlerine gittiği öğrenildi. Görevlilerin binadan ayrılmasından sonra, içeride az sayıda büro çalışanının kaldığı anlaşıldı. Ayrıca patlamanın meydana geldiği yerde, araçların ikmal yaptığı yakıt deposunun bulunduğu anlaşıldı. Toprağın altına gömülü olan yakıt deposunun, üzerinde patlama olmasına rağmen etkilenmediği belirlendi.


Üsküdar Belediyesi'ne ait Selimiye Mahallesi'ndeki havan topu saldırıda kol ve bacaklarından hafif şekilde yaralananlar ayakta tedavi edildi. Yaralı işçiler Savaş Mızrak (sulama görevlisi), Yasin Yılmaz (şoför), Şefik Kundu (temizlik işçisi) ile patlama sırasında Karacaahmet Mezarlığı'nda olduğu belirlenen evsiz Yusuf Kenan Öztoprak, diğer belediye görevlileri tarafından Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Kol ve bacaklarından hafif şekilde yaralanan ve ayakta tedavileri yapılan işçilerin sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi. Patlama sonrası Temizlik İşleri Bölümü'ndeki duvarlar delik deşik oldu. Patlamadan sonra olay yerine gelen polis ekipleri çevrede güvenlik tedbiri aldı. Patlamanın yaşandığı Atölyeler Caddesi trafiğe kapatıldı.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü bomba uzmanları ve olay yeri inceleme ekipleri, hemen patlama bölgesine gönderildi. İnceleme yapan ekiplerin, üçü Karacaahmet Mezarlığı'nda olmak üzere 4 boş havan topu mermisi bulduğu, mezarlık içinde havan topu mekanizması bulunduğu iddia edildi.
İncelemeler devam ederken, olay yerinin hemen yanından geçen ve sağ tarafında 1. Ordu Komutanlığı'nın bulunduğu Tıbbiye Caddesi üzerindeki mobil kameralar incelendi. Kamera kayıtlarında yapılan ilk incelemede, üzerinde biri bayan iki kişinin bulunduğu motosikletin, patlamadan hemen önce Tıbbiye Caddesi üzerinden, arka taraftaki Eyüp Aksoy Caddesi'ne geçtiği belirlendi. Patlamayı gerçekleştiren şahısların bu şahıslar olup olmadığı araştırılıyor.
Patlama ile ilgili inceleme devam ederken İstanbul İl Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah olay yerine gelerek incelemelerde bulundu. Yaklaşık yarım saat içeride kalan Cerrah, çıkışta gazetecilere açıklama yaptı. Cerrah açıklamasında, "Çöp konteynırının bulunduğu bölgede patlama meydana gelmiş. Patlayan şeyin, toplanan çöplerin içinde mi, yoksa başka bir şekilde geldiği mi araştırılıyor. Patlamada 3 vatandaşımız hafif şekilde yaralanmıştır." dedi. Yaralanan işçilerden birinin bacağına parça saplandığı, patlayan şeyin ne olduğunun sorulması üzerine ise Cerrah, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kamyon üzerinde ufak parçalanmalar olmuş. Bunlardan biri saplanmış olabilir." Cerrah, açıklamadan hemen sonra, konu ile ilgili bilgi vermek üzere Başbakan Erdoğan'ın evine gitti.
İstanbul Valisi Muammer Güler, Üsküdar'daki patlamanın bütün boyutlarıyla araştırıldığını belirtti. Güler, devriye görevi yaparken geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını yitiren polis memuru İlhan İlmeç için Kağıthane İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde düzenlenen cenaze töreni sırasında gazetecilerin Üsküdar'daki patlamaya ilişkin sorularını cevapladı. Güler, "Şimdi oradaki patlamanın sebebi araştırılıyor. Çöplerin içinden mi çıkmıştır? Başka bir yerden mi gelmiştir? Bütün boyutlarıyla olay araştırılıyor. Çok kısa zamanda basına bu konuyla ilgili bilgi vereceğiz." dedi.

60 mm'lik havanlar sırt çantasında taşınabiliyor


Olayda kullanılan havan topunun ilk belirlemelere göre 60 mm'lik olduğu kaydedildi. Yivsiz ve kısa namlulu bir top çeşidi olan havan topları içerisinde 60 mm'lik ve 80 mm'lik olanları en düşük etkiye sahip. İnce ve hafif bir namlusu bulunan havan topunun menzili en fazla 25 metre. Parçalara ayrılabilen mekanizma normal bir çantada taşınabiliyor. Topların menzili mekanizmanın konuşlandırıldığı yere göre değişebiliyor. Yüksek bir noktadan ateşlenen havan topları daha uzak bir mesafeyi vurma kapasitesine sahip. Ancak uzmanlardan alınan bilgilere göre dünkü patlamada kullanılan havan topunun 1. Ordu Komutanlığı'na ulaşma ihtimali çok zayıf. Söz konusu mesafeden hedefin vurulabilmesi için 120 mm'lik topların kullanılması gerekiyor. 120 mm'lik havan topları tekerlekli olduğu ve ancak başka bir araç tarafından yürütülerek kullanım alanına götürülebileceği için bu tür bir eylemde kullanılması neredeyse imkansız. Havanlar toplu hedefler için son derece tehlikeli. Şarapnel tesiri yapma fonksiyonu yüksek olan 120 mm'lik havan topu 50 metre içindeki tüm insanları öldürebilecek kapasiteye sahip.
Tanıklar: Bombalardan en şiddetlisi dördüncüsüydü

Atölyede marangoz işçisi olarak çalışan İsmail Akdemir, "3 patlama atölyenin dışında meydana geldi. 4. patlama en şiddetlisiydi. Dışarı çıkıp baktığımızda, patlamanın çöp konteynırının üzerinde olduğunu gördük. Patlama sırasında, mezarlıkta bulunan ağaçların dallarının kırıldı." dedi. Ek binaya evrak almak için geldiğini belirten Kadir Akgün, "Arka arkaya 4 patlama oldu. Camlar ve duvarlarda delikler var. Patlamadan önce ortam çok sessizdi, herhangi bir ses duymadım ve kimseyi de görmedim." dedi.
Kaçış güzergahındaki Mobese'ler incelendi

Saldırının ardından polis, kaçtığı bildirilen kişilerin peşine düştü. Kaçış anının MOBESE kameralarına yansıdığını düşünen polis güzergahtaki kameraları kontrol etti. Görgü tanıklarının ifadeleriyle çalışma başlatan polisler şahısların kaçış güzergahındaki kameraları inceledi. Teknik ekipler yerinde kayıt yapan kameralara bağladıkları bilgisayarlarla olayın meydana geldiği saat ve sonrasını kaydetti. Tıbbiye Caddesi Siyami Ersek Hastanesi önünde ve Dr. Eyüp Aksoy Caddesi'nde bulunan kameradan alınan görüntüler detaylı şekilde izlemeye alındı.
Yakalanmamak için saldırganlar kask taktı

Mezarlık görevlilerinin polise verdiği ifadeye göre motosikletli ve başı kasklı iki kişi, Karacaahmet Mezarlığı 7. Ada karşısındaki Shell benzin istasyonuna geldi. Kırmızı renkli motosikleti buraya park eden biri siyah, diğeri mavi elbiseli ikili mezarın içine de başlarındaki kaskı çıkarmadan girdi. Burada yanlarında getirdikleri anlaşılan demonte fırlatma düzeneğini kurup belediye ek binasına 4 adet bombayı düzenekle fırlattı. İki kişi, bombaları attıktan sonra yine başlarında kaskları olduğu halde motosikletleriyle Kadıköy istikametine kaçtı.
Askerî heyetten olay yerinde araştırma
Patlamada asıl hedefin 1. Ordu Komutanlığı'nın bulunduğu Selimiye Kışlası olduğu yönündeki iddiaların ardından askerî yetkililer de olay yerinde inceleme yaptı. Alanda inceleme yapan görevli subaylar daha sonra olay yerinden ayrıldı. Patlama ile ilgili diğer bir ilgi ise atılan mermilerin ikisinin kayıp olduğu ve 1. Ordu Komutanlığı Kışlası'na düştüğü yönündeydi. Ayrıca, 1. Ordu Komutanlığı'nda her perşembe günü saat 09.15'te gerçekleşen içtimaya Orgeneral İsmail Koçman'ın da katıldığı iddia edildi. Ancak, bu iddialar üst düzey bir komutan tarafından yalanlandı. Açıklamada, askerî alanda herhangi bir patlamanın gerçekleşmediği, perşembe günleri içtimanın yapılmadığı ve Koçman'ın da içtimalara katılmadığı kaydedildi. Emniyet yetkilileri, "Atılmak istenen havan mermisi ise daha uzağa düşmesi gerekirdi. Bu kadar kısa mesafeye düşmesi, barutunun nemli olduğunu ya da bozuk olduğunu gösterir." şeklinde yorumladı

ZAMAN