Doğu'da resmî nikâhta yeşil kart bereketi

Doğu Anadolu'da yıllardan beri aşılamayan resmî nikâh sorununu yeşil kart çözüyor. Aileler, kendileri ya da çocukları hastalandığında sosyal imkânlardan faydalanmak için resmî nikâh kıydırıyor.


Çocukları nüfusa kaydetmek ve okula yazdırmak da resmi nikâhı zorunlu kılıyor. İmam nikâhıyla yaşayan çiftler, şimdilerde soluğu nikah dairelerinde alıyor. Devletin Doğu illerindeki ihtiyaç sahibi ailelere sağlık giderleri için verdiği yeşil kartın resmî nikâhta patlama yaptırdığı illerden Van'da 5 yılda yüzde bin 150 artış yaşandı. Resmî verilere göre, 2002 yılında 200 çiftin nikâh kıydırdığı Van Belediyesi'nde bu sayı 2007 yılında 2 bin 250'ye ulaştı. Van Belediyesi'nde nikâh memurluğu yapan Nizamettin Arvas, 2004'ten bu yana sadece kendisinin 9 bin 295 çiftin 'evet' dediğine şahit olduğunu söyledi. Arvas, yaz dönemlerinde günde ortalama 15 çiftin nikâhlarını kıydığını kaydetti.
08.08.08 tarihine 17 çift gün aldı Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Van'da da nikâhlarını yılın özel günlerine denk getirenlerin olduğunu dile getiren Arvas, "Bu yıl 08.08.2008 günü için aylar öncesinden gün alanlar oldu. Bir ay öncesine kadar 17 çifte gün verdik. Yoğun talep yaşandı; ancak birçoğunu da geri çevirdik." şeklinde konuştu. Van Belediye Başkanı Burhan Yenigün, mevcut düğün salonunun yetersiz kaldığını belirterek, vatandaşlara daha iyi hizmet vermek için Kültür Parkı'nda Evlendirme Memurluğu için ayrı bir yer tahsis ettiklerini söyledi. Yenigün, 2002 yılından sonra resmî nikâh sayısının artmasını, vatandaşların bilinçlenmesine, maddi yaşantıdaki değişikliklere ve yeşil kart uygulamasının etkili olmasına bağladı. Yahya Öylek, Van

ZAMAN