Bu Örgütün İsminde MESAJ Var


Ordu Komutanlığı'na yapılan "havan toplu" saldırıyı bugüne kadar ismi duyulmamış bir örgüt üslendi. Örgütün ismindeki "mesaj" oldukça ilginç.


Üsküdar’da 1. Ordu Komutanlığı’na yönelik olduğu iddia edilen havanlı saldırıyı bugüne kadar adı duyulmamış olan “Devrimci Karargâh” adlı örgüt üstlenirken, 1. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Koçman, Selimiye Astsubay Orduevi’nin bahçesine gelen şarapneller olduğunu söyledi.
Örgütün ismindeki "karargah" vurgusu, saldırıyı yapanların kendilerini ait oldukleri yeri gösterme açısından; "devrimci" nitelemesi ise ideolojilerini yansıtmaları açısından "adresine mesaj" olarak yorumlandı.

Karacaahmet Mezarlığı’ndan ateşlenen el yapımı havan toplarının Kuzey Irak’tan getirilmiş olabileceği öğrenildi. Yetkililer, el yapımı havan toplarının, Irak’ta ABD askerlerine karşı kullanılanlarla benzerliğine dikkat çekti. Eylemi gerçekleştiren iki kişinin de arandığı öğrenildi.

Havan mermilerinden emniyetin nasıl haberdar olmadığı tartışılırken, ikinci bir güvenlik zafiyetinin ise Karacaahmet Mezarlığı’nı koruyan özel güvenlik şirketinden kaynaklandığı bildirildi.

‘Her atılan yerine düşmez’
Bu arada İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’a veda ziyaretinde bulunan Org. Koçman konuyla ilgili soruları yanıtladı. Bir gazetecinin, “Saldırıyla ilgili nizamiyeye şarapnel parçalarının geldiği söyleniyor, doğru mu?” sorusu üzerine Koçman, “1. Ordu değil de Selimiye Astsubay Orduevi’nin bahçesine gelen şarapneller var. Çöp arabasının üstünde patlayan şarapnelin parçalarından 3-5 tane orada görülmüştür” dedi.

Koçman, “Saldırının askerlerin içtima saatinde ve acemice bir saldırı olduğu söyleniyor. Nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna da şu yanıtı verdi: “Her havanla atılan mermi yerine düşmez. Askeri faaliyetler de 06.00’da başlar ve devam eder. Hedef orası mıdır, burası mıdır onu biz kestiremeyiz.” “Saldırının acemice olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusunu da Koçman, “Düzenekler, bunun basit bir düzenek olduğunu gösteriyor” diye yanıtladı.

aktifhaber