'Test için filikaya girmeyeni işten atıyorlar'Tuzla'da yeni bitirilen bir gemide yapılan filika denemesi önceki gün faciaya dönüştü. İçine kum torbaları konularak denize indirilmesi gereken filikaya işçiler doldurulmuştu.

Halatın kopmasıyla filika alabora oldu, 3 işçi hayatını kaybetti. Kazayla ilgili soruşturma devam ediyor. Filikanın Çin malı olduğu belirtilirken, işçilerden de çarpıcı açıklamalar geldi. M.Y. isimli bir tersane çalışanı, söz konusu filika testine katılmayanların işten atıldığına dikkat çekti. Bu şekilde iki üç arkadaşının işsiz kaldığını vurgulayan M.Y, "Kimse zevk olsun diye binmez. Düşünün bir araç 200 kilometre ile giderken bir duvara tosluyor." dedi. Daha önce bir teste katıldığını ifade eden Y.Ç. ise şöyle konuşuyor: "Seni attıklarında bir şey hissetmiyorsun. Bir an karanlık oluyor. Sonra su yüzüne çıkıyorsun."
Tersaneler, filika testinde kobay olmayanları işten çıkarıyormuş


Tuzla'daki bir tersanede yeni yapılan geminin filika denemesinde 3 işçinin ölümüne sebep olan kazayla ilgili soruşturma sürüyor. Soruşturma sırasında ilginç iddialar ortaya atılıyor. Bir tersanede işçi olarak çalışan M.Y., filika testine kobay olarak katılmayan işçilerin işten atıldığını ileri sürüyor. M.Y., "Bu tür durumlarda insanlar içine bindirilip testler yapılıyor. Binmek istemeyenler başka şeyler bahane edilerek işten çıkartılıyor. Bu şekilde daha önce arkadaşlarımızın çıkarılışına şahit oldum. Düşünün, bir araç 200 kilometre ile giderken bir duvara tosluyor. Kimse zevk olsun diye binmez." diyor. Y.Ç. isimli işçi de daha önce bir defa filikaya bindiğini söyleyerek şunları anlatıyor: "Binmeden önce testler yapılıyor. İstersen biniyorsun. Binmeyen arkadaşlarım oldu. Seni attıklarında bir şey hissetmiyorsun. Bir an karanlık oluyor. Sonra su yüzüne çıkıyorsun."
İki gün çalışmaları durdurulan GİSAN Tersanesi'nde, dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan bir heyet inceleme yaptı. Tuzla Devlet Hastanesi morgunda bulunan Ramazan Ergün (34), Ramazan Çetinkaya (36) ve Emrah Varoğlu'un (22) cenazesi otopsi için Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Cenazelerini almak için buraya gelen yakınları, ölüm olayına fazla tepki göstermezken her ailenin yanında firma yetkililerinden birinin olması dikkat çekti. İşçilerin çoğuinşaatlarda olduğu gibi yevmiye sistemiyle çalışıyor ve günlük 40 ila 60 YTL arasında para alıyor.
Önceki kazalarda ölenlere 'acemi' demiş
Tuzla'daki kazada hayatını kaybeden Ramazan Ergün'ün, Ahmet Enes, Muhammet, Fatma ve on yaşında olan Sümeyye adında dört çocuğu olduğu öğrenildi. Ramazan Ergün'ün dayısı Coşkun Saraç, Ergün'ün çocuklarının daha küçücük olduğunu söyleyerek, şunları anlattı: "Elden ne gelir, takdir-i İlahi. Kendisi hep işçilerin acemiliklerinden öldüğünü söylerdi. Devletin suçu yok derdi." Tersanede 2 yıldır boyacı olarak çalışan Emrah Varoğlu'nun ise tersaneye emekli olan yakınlarının ısrarı üzerine girdiği öğrenildi. Talihsiz gencin geçtiğimiz yıl 4 yıllık Anadolu Açıköğretim Üniversitesi İşletme Fakültesi'ni kazanıp burada eğitim gördüğü ortaya çıktı. Emrah'ın önümüzdeki hafta arkadaşları ile birlikte tatile gitme planı yaptığı, yerleri bile ayırttığı öğrenildi. Ergün, bugün öğle vaktinde kılınacak cenaze namazının ardından Esenyalı'ya defnedilecek. Kazada ölen Emrah Varol, Samsun'da ve Ramazan Çetinkaya da Zonguldak'ta toprağa verilecek.
Tersane: Armatör firma suçlu
Kazanın meydana geldiği GİSAN Tersanesi yetkilileri filika testinin tersane yönetiminin bilgisi dışında yapıldığını iddia ederek armatör firma Galata Denizcilik'i suçladı. Tersane tarafından yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı: "GİSAN Tersanesi'nin meydana gelen kazayla ilgisi, yalnızca kazanın GİSAN'ın tersanesinde meydana gelmesinden ibarettir. Kazanın meydana geldiği test, bizzat armatör tarafından kendi firması temsilcileri, gözetmen kuruluş olan 'Bureau Veritas' firması yetkilileri ve 'free-fall' rampasını imal eden Gürdesan şirketi mühendislerinin denetim ve gözetiminde gerçekleştirilmiştir." Mürsel Karadeniz, Arif Bayraktar, İlyas Dal; İstanbul
Testte kum torbası kullanılmalı
Filikaları üreten GEPA fabrikasında çalışan Turgut Çalaga kendisinin daha önce bu tür testlere katıldığını belirterek, "Testlerde insanların değil kum torbalarının kullanılması lazım. Deniz derinliğinin müsait olması, hidrolik sistemlerin, motorların daha önceden kontrol edilmesi gerek. Benim katıldığım hiçbir testte kaza olmadı. Cam düşmeyle patlamaz. Pervaneye çarpmıştır. Ya da kötü malzeme kullanılmıştır." diye konuştu. Test sırasında suyun derinliğinin en az 10 metre olması gerektiğini belirten Çalaga, "Ancak burada 5-6 metre." dedi.

Filika Çin malı
GİSAN Tersanesi'nde yapılan geminin denetiminin Fransız Clas firması tarafından gerçekleştirildiğini belirten Türk Loydu Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Mustafa İnsel, "Kazanın gerçekleştiği filika testi ile ilgimiz bulunmamaktadır." dedi. İnsel, kaza yapan filikanın Çin malı olduğu bilgisini öğrendiklerini belirterek, "Avrupa'nın birçok ülkesinde Çin malı filikalar kullanılmıyor. Ülkemizde ise Çin malı filikalar ucuz olduğu için çoğunlukla tercih ediliyor." dedi.

Sektör büyüdükçe ölüm oranları artıyor
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Tuzla Tersaneler Bölgesi'nde yaşanan iş kazalarıyla ilgili "Tersaneler ve Tuzla Gerçeği" konulu bir rapor hazırladı. Çalışmada, Tuzla Tersaneler Bölgesi'nde yaşanan sorunların temelinde alan darlığı, fazla çalışma, iş sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin yeterli olmayışı, kayıt dışılık, alt işverenlik sistemindeki problemler, işçilerin meslekî eğitimlerinin yetersizliği, korunma kültüründeki eksikliklerin yer aldığı belirtildi.
Buna göre, 1982 yılından 2000 yılına kadar yaklaşık yüzde 15 kapasite ile çalışan Türkiye'deki tersanelerin üretimleri ve sayılarında, dünyada talep patlamasının yaşandığı 2002 yılından itibaren büyük artışlar oldu. 2003 yılından bu yana dünya gemi inşa sanayii yüzde 89 büyüme gösterirken, Türkiye'de bu oran yüzde 360 olarak gerçekleşti. Türkiye'de halen 46'sı Tuzla Tersaneler Bölgesi'nde olmak üzere 86 tersane faaliyet gösteriyor. Bölgede, haziran ayı itibarıyla 480 alt işveren bulunuyor. Bölgede faaliyet gösteren alt ve asıl işverenler bünyesinde halen 23 bin 680 kişi istihdam ediliyor. Bu sayı 2002'den önce 5 bin civarındaydı. İşçilerin 5 bin 180'i asıl işverene bağlı olarak çalışırken, 18 bin 500'ü alt işverenlerde istihdam ediliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, çalışmada yer alan değerlendirmesinde, bölgede hızla artan tersane sayısının 2002 yılına gelindiğinde üretime bağlı olarak büyük bir istihdam kapısına dönüştüğüne işaret etti. Çalışma alanı değişmemesine rağmen işçi sayısının 4-5 binlerden 30 binlere çıktığına dikkati çeken Çelik, "Ne var ki üretim ve istihdamdaki bu artış, işverenlerce alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine aynı oranda yansımamıştır. Bakanlık olarak yaşanan olumsuzlukların asgariye indirilmesi amacıyla bölgede çok sıkı denetimlerde bulunmaktayız." diyor


ZAMAN