78 yaşında askere çağrıldıAskerlik kâğıdı gelen İbrahim Güngör, 1950'de İstanbul Kağıthane'de iki yıl askerlik yaptığını ifade ediyor.

Sakarya'nın Karasu ilçesinde oturan 78 yaşındaki İbrahim Güngör, askerlik yaptığı tespit edilemediği için yeniden askere çağrıldı.

Merkezî Nüfus İdaresi Sistemi'nde (MERNİS) askerlik yapmamış gözüken İbrahim Güngör, Karasu Askerlik Şubesi tarafından konunun incelenmesi amacıyla çağrıldı. Askerlik şubesine gelen Güngör'e, Gölcük Askerî Hastanesi'nden askerlik yapmaya elverişli olmadığı yönünde rapor alması halinde, kayıtlardan düşülebileceği kaydedildi. 1950'de İstanbul'un Kağıthane ilçesinde 2 yıl askerlik yaptıktan sonra terhis olduğunu anlatan Güngör, askerlik işlemlerini sormak amacıyla Karasu Askerlik Şubesi'ne başvurduğunu ifade etti. Güngör, "Askerlik şubesinde beni muayene ettiler. Askerlik şubesinden Gölcük Askerî Hastanesi'ne gitmemi söylediler. 'Yoksa askere alınırsın' dediler. Ben de oraya gideceğim. Muayene olmak için hazırlık yapıyorum. Bu devirde nasıl askerlik yapıldığını bilmiyorum. Hangi sınıfa verirlerse o sınıfta askerlik yaparım. Allah yardımcım olsun." diye konuştu.

ZAMAN