ABD'nin Türkiye'den İstekleriABD'nin, İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın Türkiye ziyareti öncesi Ankara'dan İran ile enerji alanında önemli bir işbirliği yerine bu ülkeye yaptırım uygulaması beklentisi dile getirildi.
İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad’ın Türkiye ziyareti sırasında ikili enerji işbirliğinin görüşüleceği belirtilirken ABD’nin, Ankara’dan, İran’la enerji işbirliği yerine uluslararası toplumla birlikte bu ülkeye “yaptırım” uygulaması beklediği belirtildi.
Mahmut Ahmedinejad’ın Türkiye’ye yapacağı “çalışma ziyareti” sırasında enerji işbirliği konusu ele alınacağı kaydediliyor. Ancak Türkiye ile İran arasında enerji alanında işbirliğinin önemli ölçüde geliştirilmesine Washington’un hiç de sıcak bakmadığı ifade ediliyor.

ABD Büyükelçiliği yetkilisi, ANKA’ya yaptığı değerlendirmede ABD’nin, Türkiye’nin, uluslararası toplumun İran’a nükleer zenginleştirme programlarını askıya alması, bunu yapmaması halinde de daha fazla izolasyona maruz kalacağı yönündeki çağrılarına gösterdiği “dayanışma”yı olumlu karşıladığını belirterek Ankara’yı, İran ile “uluslararası toplumun yaklaşımını zedeleyecek anlaşmalardan kaçınmaya teşvik ettikleri”ni söyleri.

Böylece, Washington, İran rejiminin, BM Güvenlik Konseyi ve UAEA yükümlülüklerine uymaktan "defalarca kaçındığı" ve altılar tarafından yapılan son işbirliği önerisini “reddettiği gibi göründüğü” bir dönemde Türkiye ile İran arasında hidrokarbon alanında önemli bir işbirliğinin yapılmasının “yanlış mesaj”ı göndereceğini düşünüyor.
Aynı yetkili, İran’ın “6’lar”dan gelen son önerine “net ve olumlu” bir yanıt vermediğini ve 1803 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararında verilen son süreye uymadığını belirterek “ABD’nin müttefiki Türkiye dahil, uluslararası toplum için İran rejimine baskı yapmak amacıyla ek önlemleri düşünmeye başlama zamanı geldi” dedi.

(ANKA)