Polis internet kafe açınca çocuklar emniyeti mesken tuttuKonya Emniyeti, korunmaya muhtaç çocuklar için müdürlüğe internet kafe, sinema ve spor salonu açtı. İlde dilencilik yapan çocuk sayısı 105'ten 8'e, suç oranı da yüzde 23'ten 10'a düştü.


Konya Emniyet Müdürlüğü'nde kurulan internet kafe, sinema ve spor salonu, sokakta çalışan çocukların en gözde mekânı oldu. Emniyetin bu uygulaması sayesinde il merkezinde dilencilik yapan çocuk sayısı üç yılda 105'ten 8'e düştü. Genel asayiş olayları içerisinde çocukların karıştığı suç sayısı da yüzde 23'ten yüzde 10'a geriledi. Proje kapsamında sokaktan kurtarılan çocuklardan 3'ü üniversiteyi kazandı.
Konya Emniyeti Çocuk Şube Müdürlüğü, aralarında madde bağımlılarının da bulunduğu suça karışan, ailesi tarafından çalıştırılan, dilendirilen 480 çocuğu topluma kazandırma amacıyla 2005 yılında çalışma başlattı. Polis ekipleri, sokaklarda mendil satan, dilencilik yapan, suç işleme riski bulunan çocukları koruma altına aldı. Çocukların ilgisini çekmek için kurum içerisinde birçok sosyal tesis kuruldu. Çocuklar Süper Lig maçlarını burada izlerken, folklor, diksiyon, satranç, sokak futbolu, at biniciliği gibi kurslar düzenlendi. Çalışmalar üç yılda meyvelerini verdi. İstatistiklere göre, kentteki çocukların karıştığı suçlarda gözle görülür düşüş yaşandı. Sokakta çalışan, suça karışma ihtimali bulunan çocuk sayısı yok denecek kadar azaldı.
Bu sosyal etkinlik alanları, mahalleli çocukların da ilgisini çekti. Sadece risk grupları değil, evi, emniyet müdürlüğüne yakın çocuklar da internet ve sinema salonundan faydalanarak tatilini bu sosyal mekânlarda geçirmeye başladı. Çocuklardan Hüseyin Çetin, kendine kişisel bir web sitesi kurduğunu anlatıyor. Konya Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürü İsmail Karasakal, projenin hayata geçmesiyle birlikte önemli mesafeler aldıklarını söylüyor. Karasakal, suça karışma riski bulunan çocukları bu sayede topluma kazandırdıklarını anlatıyor. Çocuk Şube komiserlerinden Öznur Selçuk, görevlerini bir polis ciddiyetiyle yaparken, bir anne, bir abla şefkatini de göstermeye gayret ettiklerini ifade ediyor.

ZAMAN