Tuzla'daki faciaya üç koldan soruşturmaTuzla'da Gisan Tersanesi'nde 3 işçinin ölümü, 12 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan kaza üç ayrı yönden soruşturuluyor.


Tuzla Cumhuriyet Savcılığı, faciayı, filikada imalat hatası olup olmadığı, indirme sırasında ihmal bulunup bulunmadığı ve işçilerin filikaya bindirilmesinin gerekliliği yönlerinden inceliyor. Savcılık, soruşturma sonucunda olayda kusuru bulunan kişiler hakkında, 'birden fazla kişinin ölümüne neden olmak' suçundan 2 ile 15 yıl arasında hapis cezası istemiyle dava açabilecek. Kazada hayatını kaybeden Emrah Varoğlu'nun babası Halil Varoğlu, oğlunun ihmal kur-banı olduğunu belirterek, mahkemeye başvuracağını söyledi. Dün Tuzla'da incelemelerde bulunan Çalışma Bakanı Faruk Çelik de, filikaya 19 işçinin bindirilmesinin mantığını kendilerine kimsenin açıklayamadığını söyledi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, dün akşam saatlerinde 3 işçinin ölümüyle sonuçlanan filika kazasının yaşandığı GİSAN Tersanesi'ne gelerek incelemelerde bulundu. Bakan Çelik, kazanın 'aymazlık ve ihmalkarlık' neticesinde olduğunu söyleyerek, "Bu olayı sıradan iş kazası diye geçiştirmek, ölen işçilerimize ve ailelerine yapılacak olan en büyük haksızlıktır." dedi. Bakanlık olarak üzerlerine düşen görevi yaptıklarını ancak bunun Tuzla'daki acıları durdurmaya yetmediğini anlatan Çelik şunları söyledi: "Tuzlada radikal kararlar alınmalı ve kurumlar tarafından derhal uygulanmalı. Tuzla mutlaka tahliye edilmelidir. Tuzla'dan belli sayıda tersaneler kalkmalıdır ya da Tuzla kapatılmalıdır. Bunun başka çıkışının kesinlikle olmadığını 11 aylık Bakanlık tecrübemde, geceli gündüzlü Tuzla'da yaptığımız teftişlerde, idari ve para cezalarında, kısmi kapatmalarda elde ettiğimiz sonuçlarda gördük." Bakan Çelik, bu alanın tahliyesine ilişkin alınan kararların da bir an önce devreye girmesi konusunda gerekli girişimleri yapacaklarını dile getirdi. Çelik işçilerin filikaya binmemeleri durumunda işten atılmayla tehdit edildiği iddiaları hakkında kendilerine bir ihbar gelmediğini bildirdi.
Tersane bölgesine havadan bakıldığında keşmekeşin görüldüğünü söyleyen Bakan Çelik, Tuzla'daki sorunun temelinde alan darlığı gibi yapısal sorunların bulunduğuna dikkat çekerek, 3 kişinin ölümüyle sonuçlanan kazayı şöyle değerlendirdi: "Bu olayı sıradan iş kazası diye geçiştirmek, ölen işçilerimize ve ailelerine yapılacak olan en büyük haksızlıktır diye düşünüyorum. Böyle bir iş kazası olamaz. Ve bu kabul edilemez bir durumdur." Kazada bir mühendislik hatasının ve filikalarla ilgili bir standardizasyon sorununun söz konusu olduğunu ifade eden Çelik, "Bizzat filikayı da gördük. Filikanın standardizasyonuyla ilgili bir sorunun olduğu ortaya çıkmaktadır. Koordinasyon ve organizasyon eksikliğinin olduğu da açık şekilde ortaya çıkmaktadır. Ayrıca çok önemlisi iki teknik personelle, iki sorumluyla bu işin görülmesi mümkünken, buraya 19 işçinin hangi akılla, hangi mantıkla oturtulduğunu gerçekten hiçbir teknik arkadaşımız izah edemedi.(Burada para kazanacağız, imkan elde edeceğiz, ülke gelir elde edecek) diye insanımızın bu şekilde, ucuz bir şekilde hayatını kaybetmesine bakanlık olarak, hükümet olarak kesinlikle rıza gösteremeyiz. Yarından tezi yok Tuzla'da alınması gereken önlemler kimleri ilgilendiriyorsa o kurumlar tarafından mutlaka el alınmalıdır."
Bakan Çelik, bir gazetecinin '"Gisan Tersanesi önünde açıklama yapan sendikaların kendisini istifaya davet ettiğini" belirtmesi üzerine şunları söyledi: "Bu koltuklar önemli koltuklardır. Hakkını veriyorsanız bu koltuklarda oturacaksınız. Vermiyorsanız bir saniye bile milletin huzurunu işgal etmeyeceksiniz. Ben Bakanlık olarak 10 ay içinde önemli şeyleri gerçekleştirdiğimize inanıyorum. Tuzla konusunda çalışma bakanlığıyla ilgili eksikler bulanlar varsa, 'şunu da yapmanız gerekirdi bakanlık olarak' deyip de bizim yapmadığımız bir durum tespiti söz konusu olursa, (istifa)bu ve benzeri konuları düşünebilirim." Bakan Çelik, kazanın meydana geldiği iş yerinin 2007 yılından bu yana 7 defa Bakanlık müfettişlerince denetlendiğini açıklarken, 13 Mart 2008 tarihinde de 16 günlük kısmi durdurma cezası uygulandığını açıkladı. Çelik, kazanın sorumluları hakkında bir takım tespitler yapıldığını ancak, bunların bireysel ya da yüzeysel olabileceğini dile getiren Çelik, konuya ilişkin teknik raporları beklemek gerektiğini söyledi.
GİSBİR'den tuhaf açıklama
Tersane önünde bekleyen basın mensuplarına Gemi İnşa Sanayicileri Birliği'nden (GİSBİR) yazılı bir basın açıklaması yapıldı. Gemi Mühendisleri Odası'nın yaptığı açıklamanın benzeri, filikanın verdevelaya (geminin kıç korkulukları) sürtünerek dengesini kaybetmesi sonucu kazanın meydana geldiği belirtildi. Kazanın sorumluluğunun, geminin diğer aksamlarının tedarik, teslim ve kontrolünü üstlenen başka firmalarca yapılan test sırasında meydana geldiği de kaydedildi. Ancak açıklamanın sonunda basın mensuplarına sitemde bulunan GİSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Murat Bayrak, "Tersanedeki en büyük zorluğun zamanla yarışmak olduğu konusunda bizlere hak vermelerini, bizlere daha anlayışlı yaklaşmanızı, yargısız infaz yapmamanızı rica ediyoruz." dedi.

Tuzla ya tahliye edilmeli ya da kapatılmalıdır
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Tuzla'daki tersanelerle ilgili radikal kararlar alacaklarını söyledi. Faruk Çelik, 3 kişinin hayatını kaybettiği filika kazasının yaşandığı Tuzla'daki tersaneler bölgesinde incelemelerde bulundu. Tersanelerin, Denizcilik Müsteşarlığı'nın standartlarında üretim yapmadığını söyleyen Çelik, "Tuzla tahliye edilmelidir, ya da kapatılmalıdır. Para cezası ve geçici kapatmayla sorun çözülmez. Buraya köklü bir şekilde neşter vurulması lazım." açıklamasında bulundu. Filika faciasına savcılığın el koyduğunu aktaran Bakan Çelik, firmanın test işini 2 kişi ile yapması gerekirken 19 kişi bindirilmesinin izahı olmadığını aktardı. Çelik, "Bu bir iş kazası değil, burada mühendislik hatası vardır. Para kazanacağız diye, burada olan acı olaylara hükümet olarak bakanlık olarak göz yumamayız. 19 işçinin filikaya bindirilmesini izah etmekte zorlanıyoruz. Uzmanlık gerektiren işlerde taşeron kullanılamaz." dedi. Ercan Yıldız, İstanbul, Cihan
Aileler dava açmaya hazırlanıyor: Hakkımızı arayacağız
Tersanedeki kazada ölen 3 işçiden Emrah Varoğlu'nun cenazesi, Samsun'un Alaçam ilçesinde toprağa verildi. İstanbul'dan getirilen Emrah Varoğlu'nun (21) cenazesi, önce ailesinin yaşadığı Alaçam ilçesi Karşıyaka Mahallesi'ndeki eve, ardından da Şadibey Camii'ne götürüldü. Varoğlu'nun cenazesi, cenaze namazının kılınmasının ardından, Alaçam Şehir Mezarlığı'ndaki aile kabristanında defnedildi. Cenaze töreni sırasında baba Halil ile anne Pakize Varoğlu, yakınları tarafından teskin edildi. Ölen işçinin kız kardeşi Pelin (19), sürekli gözyaşı döktü. Baba Halil Varoğlu, oğlunun ihmal kurbanı olduğunu belirterek, hakkını yasal olarak arayacağını bildirdi. Oğlunun bin 300 YTL maaşla tersanenin bağlı olduğu şirkette ustabaşı olarak çalıştığını belirten Varoğlu, "Oğlum bir hafta sonra Samsun'a izne gelecekti ama cenazesi geldi." diye konuştu. Yaklaşık 4 yıldır tersane işçisi olarak çalışan Emrah Varoğlu'nun aynı zamanda Açıköğretim Fakültesi İktisat Bölümü 2. sınıf öğrencisi olduğu bildirildi. Aynı kazada hayatını kaybeden Ramazan Çetinkaya'nın (25) cenazesi de memleketi Zonguldak'ta toprağa verildi. Çetinkaya'nın fenalık geçiren eşi Lütfiye Çetinkaya ve yakınları güçlükle sakinleştirildi. Bu arada, Çetinkaya'nın ailesine yardım amacıyla cenazeye katılanlar arasında toplanan para, tabutun altına konuldu. Toplanan para daha sonra ölen işçinin yakınlarına bir poşet içerisinde verildi.

ZAMAN