İran'a Kaçırılan 400 Koyun Geri Alındı

Şemdinli'de 6 İranlı tarafından kaçırılan 430 koyun kaçırıldı. Koyunların kaçırılmasının ardından olay güvenlik güçlerine yansıdı. Türk güvenlik güçleri derhal harekete geçti ve İran'la mekik diplomasisi başladı. Şemdinli Kaymakamı da devreye girdi. Görüşmeler, yazışmalar günlerce sürdü. Uzun uğraşlar sonucunda 400 koyun geri alındı. Fakat diplomasi zaferi bununla da kalmayacak. Telef olan 32 koyunun tazminat yoluyla alınmasına çalışılacak.
HAKKARİ'nin Şemdinli İlçesi'ne bağlı Günyazı Köyü'ndeki Oğlaklı Mezrası'ndan silah zoruyla 6 İranlı tarafından gasp edilen 430 küçükbaş hayvandan 400'ü, 32 gün aradan sonra İran askerleri tarafından tutanak karşılığı Türk askerlerine teslim edildi. Askerler de sınırda teslim aldığı koyunları Günyazı Köyü'nde sahiplerine verdi.

Hakkari'nin İran ve Irak’a sınır olan Şemdinli İlçesi'nin Günyazı Köyü Oğlaklı Mezrası'ndaki köylülere ait 430 koyun ve 2 çoban, 32 gün önce İran'ın Holustone Köyü’nde oturan Er Selan adlı İranlı ile yanındaki silahlı 6 kişi tarafından kaçırılarak İran'ın Holustone Köyü'ne götürüldü. Silahlı kişiler daha sonra çobanları serbest bıraktı. Oğraklı Mezrası'nda oturan Cemal Demir'in İranlı Er Selan'a yaptıkları alışverişten dolayı borçlu olduğu ve bu gerekçe ile koyunları götürdüğü belirtildi.


Şemdinli Kaymakamı Altuğ Çağlar, Köy muhtarı Abdulhalik Arslan İranlı yetkililer ile yaptığı girişimler sonucu koyunlar 32 gün sonra teslim edildi. İran sınırında Zive 2'nci Hudut Derece Hudut Komutanlığı'nda görevli askerler, Türkiye- İran sınırındaki 501'inci sınır taşında, Alan 2'nci Jandarma Sınır Bölük Komutanlığı'ndan gelen askerlere Türkçe ve Farsça hazırlanan tutanak karşılığında 400 koyunu teslim etti.

Mehmetçikler, tek tek sayıp aldıkları 400 koyunu Günyazı Köyü Oğlaklı mezrasında sahiplerine teslim etti. Tek geçim kaynakları hayvancılık olan köylüler, koyunlarını teslim aldıkları için son derece memnun olduklarını söyledi.


Köylüler, Kaymakam Altuğ Çağlar ile İranlı yetkililere teşekkür etti. Kendilerine 30 koyunun telef olduğuna dair bilgi verildiğini belirten köylüler, koyunların kendilerine ulaştırılmasından son derece memnun olduklarını bildirdi.


KOYUNLAR TEK TEK SAYILDI...İŞTE FOTOĞRAFLARI...
.
.
.

Kaynak: hurriyet.com.tr