Karataş'ın cenazesi İstanbul'daHollanda'da kanserden ölen yasadışı DHKP-C lideri Dursun Karataş'ın cenazesi dün öğleden sonra İstanbul'a getirildi. Cenazenin gelmesinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı kargo terminali önünde yoğun güvenlik önlemleri alındı.


Terminale giriş çıkışlarda Çevik Kuvvetler Şube Müdürlüğü arama yaptı. Cenazenin alınması sırasında basın mensupları terminalden içeriye sokulmadı.
Terör örgütü liderinin cenazesini almaya abisi Reşat Karataş, yeğeni Suat Karataş, Avukat Behiç Aşçı ve Tutuklu Aileler Yardımlaşma Derneği'nden bir grup geldi. Karataş'ın avukatı Taylan Tanay, cenazenin bugün toprağa verileceğini söyledi. Karataş'ın cenazesi daha sonra Gaziosmanpaşa Gazi Mahallesi'ndeki Gazi Cemevi'ne götürüldü. Öte yandan Hollanda'da kanser tedavisi gördüğü hastanede ölen Dursun Karataş için Rotterdam kentindeki Goetzee Morgu salonunda tören düzenlendi. Avrupa'nın çeşitli yerlerinden gelen çok sayıda DHKP-C sempatizanı, sıraya girerek Karataş'ın örgüt bayrağı sarılı tabutunu tek tek öptükten sonra dışarıda bir gösteri yaptı. Morgdaki tören Karataş'ın hayat hikayesini anlatan sinevizyon gösterisiyle başladı. Terör örgütü lideri için 'Dayı' ifadesini kullanan örgüt yandaşları "Dayı'lar ölmez, devrim şehitleri bölünmez" sloganları attı. Taşkınlık yaşanmaması için önlem alan Hollanda polisi töreni yakından takip ederken, bir polis helikopteri de Rotterdam semalarında uçtu. Sloganlar eşliğinde morgdan çıkartılan Karataş'ın cenazesi daha sonra Türkiye'ye gönderilmek üzere Amsterdam Schiphol Havaalanı'na götürüldü. Programdan sonra DHKP-C sözcüsü sıfatıyla basın mensuplarına açıklama yapan Musa Asoğlu, Karataş için bugün Gazi Mahallesi'ndeki cemevinde ve camide tören yapılacağını söyledi. Asoğlu, törenin ardından cenazenin Gazi Mezarlığı'nda toprağa verileceğini bildirdi.

ZAMAN