Patronlar yöneticilerini dinletiyor!Telefon dinlemeyi sağlayan sistemler satan altı işletmeye yapılan polis operasyonu sonunda bu ürünlere en çok yöneticilerini dinleten patronların talep gösterdiği anlaşıldı. Ali Kemal Erdem'in özel haberi

22.08.2008 10:50CHP’li Önder Sav’ın telefonunun dinlendiği iddialarının kamuoyunda tartışıldığı günlerde telefon dinlemeyi sağlayan sistemlerin piyasadan kolaylıkla temin edilebildiği ortaya çıkmıştı. Hatta canlı yayınlara çıkan telefon dinleme sistemleri satan firma sahipleri örnekleriyle telefonların nasıl dinlenebildiğini gösterdi. Bu tartışmaların gündemden düşmesiyle birlikte geçtiğimiz haftalarda Emniyet Genel Müdürlüğü’nün onayıyla polis telefon dinleme cihazları ve yazılımları satan altı işletmeye operasyon düzenledi. Basına yansıtılmayan operasyon kapsamında adı açıklanmayan bir işletme sahibi bilgisine başvurulmak üzere gözaltına alındı. Aynı kişi yasalarda söz konusu ürünlerin satışını yasaklayan bir düzenlemenin olmaması nedeniyle ifadesi alındıktan sonra mahkemeye bile çıkarılmasına gerek kalmadan emniyetten serbest bırakıldı. Ancak operasyon yapılan yerlerde elde edilen delilleri inceleyen polis ilginç bir veriye ulaştı. Buna göre bu tip ürünleri en çok kuşkucu patronların firmalarındaki yöneticilerini dinletmek için satın aldığı anlaşıldı. Patronların önceden dinlemeyi sağlayan yazılım yüklenmiş pahalı telefonları yöneticilerine hediye ederek, arkalarından iş çevrilip çevrilmediğini anlamaya çalıştıkları iddia ediliyor.

POLİS YASAL DÜZENLEME İSTİYOR

Gene ürüne en çok talep gösterenler birbirinden şüphelenen çiftler. Gene hediye adı altında yazılım yüklenmiş telefonu eşlerine veriyorlar. Emniyet yetkilileri şu an için yasadışı telefon dinlemenin yasalara göre suç olduğunu ancak buna karşın dinleme yapabilecek cihaz ve yazılım satmanın ise suç olmadığına dikkat çekiyor. Bu konuda yasallarda boşluk olduğunu belirten yetkililer bu tarz ürünlerin kötü amaçlarla da kullanılabileceğini söyleyerek, sivillere satışının yasaklanmasını talep ediyor. Telefon dinleme daha çok dinlenmek istenen kişinin telefonuna dinlemeyi sağlayacak yazılım yükleme yoluyla yapılıyor. Dünyada bu yazılımları hazırlayan en önemli firmalar Flexispy, Neo-call ve Mobile-spy yazılım şirketleri.