Çürük raporu için gerekirse yeniden muayene olacak

Hakkında sahte çürük raporu alarak askerlikten kaçtığı yönünde iddialar bulunan Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, dün basının karşısına çıktı.


Aynı zamanda Yargıtay savcısı olan Eminağaoğlu, kendisini savunurken 59. ve 60. hükümetleri eleştirdi. Milli Savunma Bakanlığı'nı suçlayan YARSAV Başkanı, Adalet Bakanlığı'nın hakkında inceleme başlatmasına da tepki gösterdi. "Önce benim dosyamı incelesinler.'' diyen Eminağaoğlu, 'asker kaçağı' değil, sadece 'askerlik yapamayan bir insan' olduğunu ifade etti. Gerekirse yeniden muayene olup bu raporu gerekli makamlara ibraz edebileceğini belirtirken, 1984'te karın zarı yırtılması ameliyatı geçirdiğini, ancak raporda hastalık kodunun (karaciğer yetmezliği) yanlış yazıldığını, bu konuda suçu bulunmadığını ileri sürdü. Çürük raporu almadan 15 gün önce aynı hastaneden sağlam raporu verildiğine ilişkin iddialara ise kızdı: "Varsa çıkarsınlar."


Sahte çürük raporu alarak askere gitmediği iddia edilen Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun, askerlik yapmak istemeyen 'vicdanî retçiler'i savunduğu ortaya çıktı. Eminağaoğlu, 22 Ağustos 2005 tarihinde Radikal gazetesinde yayınlanan 'Özgürlük ve vatan hizmeti' başlıklı yazısında özetle şunları anlatıyor: "Anayasa'da ifade edilen vicdanî ret, Askerî Ceza Yasası'nda adeta yasaklanmaktadır. Vicdanî ret, vicdan özgürlüğü kapsamında değerlendirilmelidir. Vicdan özgürlüğünün de Anayasa'da sınırları gösterilmediğinden Askerî Ceza Yasası'yla getirilen sınırlama Anayasa'ya aykırıdır. Vicdanî retçilerin, vatan hizmetlerini askerlik dışında bir başka şekilde yapmaları ya da yapmış sayılmaları yasalarda benimsenmemekte, yükümlü olunan askerlik hizmetini yapmamak ya da halkı askerlikten soğutmak mevzuatta suç olarak düzenlenmektedir. Vicdanî retçilerin askerlik yerine başka bir hizmete tabi tutulmayı beklemeleri, halkı askerlikten soğutan bir faaliyet olarak değerlendirilemez. Askerlikten soğutmak suçu, genele yönelik bir faaliyet olmadıkça oluşmaz. Vicdanî ret, vicdan özgürlüğü kapsamında kalmaktadır. Yükümlü olunan vatan hizmetini yapmamak suç olarak düzenlenebilirse de, vicdanî retçilerin askerlik hizmetini yerine getirmekten kaçınmaları suç olmamalıdır."
Yeniden muayeneye hazırım
YARSAV Başkanı Eminağaoğlu, iddiaların kendilerini yıpratmaya yönelik olduğunu savundu. Özel hayatıyla ilgili gizli bilgilerin sızdırıldığını savunan Eminağaoğlu, askerlikten muaf olmasını sağlayan çürük raporunu 20 yıl sonra ilk kez basında gördüğünü söyledi. YARSAV Başkanı, sadece Etimesgut Askeri Hastanesi'nde bulunması gereken bir raporun basına sızdırıldığını ileri sürdü.
Asker kaçağı gibi sunulmaktan rahatsızlık duyduğunu dile getiren Eminağaoğlu, "Ben asker kaçağı değilim. Sağlık sorunları nedeniyle askerlik yapamayan bir insanım." ifadelerini kullandı. Gerekirse yeniden muayene olup bu raporu gerekli makamlara ibraz edebileceğini dile getirdi. 1984 yılında karın zarı yırtılması ameliyatı geçirdiğini dile getiren YARSAV Başkanı, raporda hastalık kodunun yanlış yazılmış olmasında suçu bulunmadığını söyledi.
İlginç iddia: Geçirdiği ameliyat askerliğe mani değil YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun hastalığı ve aldığı raporla ilgili yaptığı açıklama, bazı uzmanlar tarafından yeterli bulunmadı. Konuyu Zaman'a değerlendiren GATA'dan emekli bir doktor, söz konusu rahatsızlık ve ameliyatın askerliğe mani olmadığını söyledi. Askerî hastanede uzun süre dahiliye uzmanı olarak çalışan doktorun verdiği bilgiye göre, 'Çürük raporlarında görevli heyetin kodlamayı yanlış yapması söz konusu olamaz. YARSAV Başkanı, raporda hastalık kodunun yanlış yazılmış olmasında suçu bulunmadığını söylerken askerî hekimleri zan altında bırakıyor. Çürük raporunu şüpheli hale getiren de zaten verilen kodla belirtilen hastalığın uymaması.' Çürük raporları konusunda Genelkurmay'ın çok hassas davrandığına dikkat çeken aynı uzman, Eminağaoğlu'nun 'bredoktomi' konusundaki savunmasını da eksik buluyor: "Bredoktomi yapışıklığın açılması demektir. Yapışıklık hangi organa rahatsızlık verdi ki, ameliyat ihtiyacı doğdu? Bunun belirtilmesi gerek. Çürük raporunda bu görülür. Ayrıca, bu bir tedavidir ve tedaviden sonra hastanın rahatlaması gerekir." Erkan Acar, İstanbul,

Zaman