Kapıkule gurbetçiye 'çilekule' olduYaz tatili için Türkiye'ye gelen gurbetçilerin, yurtdışına çıkışları adeta çileye dönüşüyor. Özellikle Kapıkule'de sonu bir türlü gelmeyen kuyruklarda bekleyen gurbetçiler, "Buranın adı artık çilekule olsun." diyerek isyan ediyor.


Avrupa'nın değişik ülkelerinde yaşayan Türkler, çalıştıkları ülkelere dönüş için geldikleri sınır kapılarında uzun kuyruklar oluşturuyor. Edirne Valiliği'nden alınan bilgiye göre, Kapıkule, Hamzabeyli, İpsala ve Pazarkule sınır kapılarından önceki gün 4 bin 789 otomobille 29 bin 319 yolcu geçti. Kapıkule'de aşırı yoğunluk oluştuğu için bazı gurbetçiler, Hamzabeyli ve Pazarkule sınır kapılarına yönlendirildi.
Kapıkule Sınır Kapısı'ndan yurtdışına çıkış yapmak üzere kuyrukta bekleyen Fatma Çekiç, tepkisini "Bu sıcakta yollarda rezil oluyoruz. Buranın adı çilekule olsun bence." sözleriyle ifade ediyor. Peronlarda çok az sayıda memur çalıştığına dikkat çeken gurbetçi, şöyle devam ediyor: "Personel olsa böyle uzun kuyruklar olmaz. Başka hiçbir ülkenin gümrüğünde böyle beklemiyoruz." diyor Yurtdışına çıkış yapacak gurbetçiler, önceki gün Kapıkule'de yaklaşık 3 kilometre kuyruk oluşturdu. Edirne Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı trafik ekipleri, gurbetçilerin bir kısmını, yoğunluğun daha az olduğu gümrüklere yönlendirdi. Kapıkule Sınır Kapısı'ndaki kuyruklarda ise düzenin bozulmaması için sürekli anonslar yapılarak gurbetçiler uyarıldı.

ZAMAN