Rüya tabiri ve havasın sırrı!

Hangi saatte gördüğünüz rüya çıkar? Plajda edilen dua kabul olur mu? İşte havas ilminin sırları ve dualar;


İnternette son aylarda hakkında yüzlerce forum açılıyor, binlerce kişi yorum yapıyor, tartışıyor. Peki havas ilmi gerçekten nedir, herkes öğrenebilir mi, tehlikeleri var mı? Doç. Dr. Emin Işık İslam alimlerinin yüzlerce yıldır araştırdığı bu ilmi anlattı

Bugünlerde internet sitelerinde fal, büyü, medyumluk kadar popüler olan bir konu daha var ki; adını belki pek çoğumuz ilk kez duysak da havas ilmi denilen bu alan aslında neredeyse İslam alimlerinin yüzyıllardır araştırdığı bir konu. Ancak artık bu ilim hakkında en çok konuşanlar ne yazık ki fal ve büyüye merak duyanlar... İnternetteki birçok forum sitesi havas ilmi başlığı altında yüzlerce kullanıcının yorumlarıyla dolmuş durumda. Kısaca ‘sözün özü’ olarak açıklanan bu ilmin gerçekten ne olduğunu ve neden medyumların ilgi alanı haline geldiğini konunun uzmanına sorduk.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden emekli olsa da sohbetleri ve vaazlarıyla insanları aydınlatmaya devam eden Doç. Dr. Emin Işık havas ilminin Kuran’da yazılanların özünü anlamaya yaradığını söylüyor. Işık, havas ilmini gerçekten bilenlerin sayısının az olduğunu ve gerçekten öğrenmek isteyenlerin, işin doğrusunu ünlü alimlerin yazdığı eserlerde bulabileceğini vurguluyor. Işık’a göre sadece konsantre olup temiz yürekle Allah’a dua etmek bile havas ilminde aradığınız şifayı bulmanıza yetebilir. Anlattıklarını ilgiyle okuyacaksınız.

Rüyadaki ölüm gerçekten ölüme işaret değildir
Ledun ilmi vahiy bilgisidir. Kuran’da peygamberlere gönderilen bilgi anlamında kullanılır. Rüya da bir anlamda ledun ilmine girer. Çünkü bizim elimizde olan bir şey değil. Rüyada tamamen pasif haldeyiz. Sabaha yakın görülen rüyalar kısa zamanda çıkar. Rüya tabiri eğer yapabiliyorsanız yapın. Ama bu ara, mesela televizyonda rüya tabiri yapanlar var. Çok yanlış yorumluyorlar, tamamen saçma sapan yönlendirmeler yapıyorlar. Mesela balık, kolay ve helal kazançtır. Eğer dinimizce eti yenmesi yasaklanan hayvanları rüyanızda görüyorsanız, bir yerden hakkınız olmayan bir kazanç elde ediyorsunuz demektir. Rehber yine Kuran’dır. Rüyadaki ölüm gerçekten bir ölüme işaret etmez. Mesela bir yakınınızın ölümü içinizi yakar ya, rüyada ölüm yangın şeklinde görülür. Dilimizdeki mecazlar rüya tabirlerinde çok işe yarar. Mesela yeşil huzur ve rahatlıktır, sarı hastalıktır. Karpuz şifadır. Meyveler tatlarına göre, olaylar da dinimizdeki yer alış biçimine göre yorumlanmalıdır. Rüyada acı görmek kimine göre kötü, kimine göre iyi yorumlanır. Mesela bir Urfalı rüyasında çiğ köfte yiyorsa bu rüya onun için şifaya delalettir ama hiç acı yemeyen, sevmeyen birisi görürse acı bir haber alacak demektir.‘Havası en iyi biliyorum’ diyenlere sakın kanmayın

Üç uzman varsa geriye kalan 300 kişi sahtekar
Medyum kendisiyle ilgili bir şeyleri bilebilir ancak. Benimle ilgili olanları bilemez. Algılama düzeyi yüksek olan ve biraz zihinsel arızaları olan kişilerdir. Cinler de geleceği bilemez. Eğer geleceği bilselerdi Hz Süleyman’ın öldüğünü bilirlerdi. Bırakın geleceği, bizim bildiklerimizi bile bilmezler. Olanı görürler. Gaipten haber getiremezler. Bu işi para için yapanlar var. Bu işi gerçekten yapanlar para için yapmazlar. İnsanları sahtekarlardan korumak için bu ilimleri gerçekten bilenlere ihtiyaç var. Üç tane gerçekten bilen varsa 300 tane sahtekar var. Büyü, fal, havas, medyumluk, bunlarla ilgilenenlerin sayısının artması olumsuz bir durumdur. Din kültürü zayıfladığı zaman cin kültürü gelişir.

İnsan kendine güveniyorsa plajda bile dua edebilir
Kuran’da ‘Biz ayetlerin bir kısmını şifa ve rahmet olarak gönderdik’ deniliyor. Bu yaşayanlar için şifa, ölenler için rahmettir. Mesela suya okuyup içiriyorlar. Bunların yeri var tabii. Dua, dilek İslamiyet’ten bile önce var. Biz insanlara bir tek şey kalıyor: Allah’tan istemek. İster camide, ister kilisede, ister plajda olun kendinizi Allah’a verip gönülden istiyorsanız o duayı Allah kabul ediyor. Ama çevrenin etkisinde olduğumuzdan plajda dua edebilmemiz için Cüneyd Bağdadi ya da Mevlana olmamız lazım. Yani orada yüksek konsantrasyon sağlamak zor. Kendine güveniyorsan Taksim Meydanı’nın ortasında dahi dua edebilirsin ama yeter ki gerçekten kendini verebilir.
kaynak:internethaber