Hastalandığı için baba evine gönderdiler"Ben gitmiyorum, isterse gelsinler beni öldürsünler."

25.08.2008 15:35Berdel karşılığı evlendirelen gelin, hastalanınca baba evine gönderildi
Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesi Mantarlı köyünde çobanlık yapan Ahmet Suvarigil (31), Melek Taysun ile evlenmek için başlık parası ödemek istemeyince, köylüsü Mehmet Ali Taysun'a (32) kızkardeşi Aliye'yi verdi. Aradan geçen 10 yılın ardından Taysun ailesi, gelinleri 4 çocuklu Aliye'yi kemik erimesinden ameliyat olunca baba evine gönderdi. Ahmet Suvarigil'le evlendirilen kızları 3 çocuk annesi 26 yaşındaki Melek'i de geri istedi.
Berdelle evlilik yapan Ahmet Suvarigil, kendisini 4 Temmuz'da telefonla arayan Ömer K.'nın "Ablanı başka birisiyle otururken yakaladık. Ablanı evinize gönderdik. Kızımızı bize geri gönder." diyerek tehdit ettiğini ileri sürdü.
Bunun üzerine Suvarigil, eşinin bazı akrabaları hakkında suç duyurusunda bulundu.
Belindeki kemik erimesinden dolayı baba evine gönderilen Aliye Taysun, ağabeyinin Adana'da kaldığı eve sığındı. Ailesinin tehditlerine rağmen Mehmet Ali Taysun da çocukları 8 yaşındaki Mehmet Şirin, 3 yaşındaki Melek, 4 yaşındaki Abdurrahman ile 2 yaşındaki Cemal'i alıp eşinin yanına geldi.
Zor günler yaşadığını belirten Aliye Taysun, 'Kuru ekmek bulamamasına rağmen' mutlu olduğunu söyledi.
Eşini sevdiğini ve onun da kendisini sevdiğine inandığını anlatan Aliye Taysun, "Eşim Mehmet Ali, benim ameliyatım için borç para aldı. Paranın bir kısmını ödeyemedi. Borç ödenmediği için iftira atılarak baba evine gönderildim." dedi.
Çobanlık yaparak geçimini sağlayan Mehmet Ali Taysun, aile yakınlarının kendisi ile eşini de darp ettiklerini belirterek, Siverek Cumhuriyet Savcılığı'na başvurdu. Bir evde 7 çocukla kalan Suvarigil ve Taysun çiftleri, hayatlarının tehlikede olduğunu belirterek korunma talebinde bulundu.
Yanlarına sığınan ablası, eniştesi ve çocuklarına sahip çıkan Ahmet Suvarigil, 5 yıldan bu yana değişik işlerde çalıştığını anlatarak, mutluluğun herşeyden önemli olduğunu ifade etti.
Ailesinin kendisini almak istemesi karşısında Melek Suvarigil "Ben gitmiyorum, isterse gelsinler beni öldürsünler." dedi.

CİHAN