Düşen uçaklardan şirket yöneticileri sorumluHabertürk Ekonomi Koordinatörü Güntay Şimşek, son uçak kazalarını değerlendirdi

25.08.2008 14:53
İspanya ve Kırgızistan’da yaşanan uçak kazalarından sonra gözler havacılık sektörüne çevrildi. Birçok uçak kazasında olduğu gibi son kazalarda teknik sorunlar nedeniyle yaşandığı öne sürülüyor. Peki bu kazalarda şirketlerin sorumluluğu yok mu? Haberturk 13 Ajansı programında sonu uçak kazalarını değerlendiren Habertürk Ekonomi Koordinatörü Güntay Şimşek, ilginç noktalara dikkat çekti. Şimşek, yılın ilk 8 ayında 15 kaza olduğunu vurgulayarak, "Geçen yılın tamamında 12 kaza olmuştu. Bunun 11'i ölümle sonuçlanmıştı. Bu yıl ise 15 kazanın 7'si ölümle sonuçlandı. 8'inde ise can kaybı yaşanmadı" dedi. Şimşek, uçağın nasıl düştüğü kadar havayolu şirketlerinin yöneticilerin de önemli olduğun söyledi. Şimşek, şu değerlendirlerde bulndu: “Bizde de World Focus Havayolları’nın Atlas Jet’e kiraladığı uçak düşmüştü halen kazaya ilişkin bir sebep sonuç ilişkisi bulamadık. Ancak şirketin yönetim yapısı incelendiğinde yönetimsel ciddi sıkıntıların olduğu gözleniyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü de uçağın nasıl düştüğüyle ilgileniyor ama şirketin nasıl yönetildiğiyle ilgilenmiyor.”
İSPANLA’DA 153 KİŞİ ÖLDÜ
İspanya’nın başkenti Madrid’deki Barajas havaalanında 153 kişinin öldüğü, 19 kişinin yaralandığı uçak kazasına, uçağın motorlarından birinin yanmasının neden olduğu tahmin ediliyor. Madrid’de Spanair firmasına ait yolcu uçağı, kalkış sırasında 200 metre havalandıktan sonra yere çakılmıştı. 166’sı yolcu, 6’sı mürettabat olak üzere içinde 172 kişi bulunan ve Madrid-Kanarya Adaları seferini yapan MD-82 model uçakta İzmirli işadamı Mustafa Erdil’in de bulunuyordu.

UÇAK KALKTIKTAN HEMEN SONRA DÜŞTÜ
Kırgızistan’ın başkenti Bişkek havaalanından kalkışından hemen sonra düşen Boeing 737 tipi yolcu uçağında 68 kişi hayatını kaybetti. Kazada ölen yabancılar arasında bir Türk vatandaşının da bulunduğunu ortaya çıktı. 1979 yapımı Boeing 737 uçağının iyi durumda olduğunu ve kontrollerinin geçen ay yapıldığını belirten Kırgız yetkililer, “Uçak kalkıştan hemen sonra hızla basınç kaybetmeye başladı. Pistin hemen yakınındaki bir tarlaya acil iniş yapmadan ve alev almadan önce iniş izni istedi. Uçakta patlama olmadı” dedi.
Uçakta, İran, Çin, Türkiye, Kazakistan ve Kanada Vatandaşı toplam 51 yabancının bulunduğunu ve kazada 24 Kırgız, 5 İranlı, 1 Türk, 3 Kanadalı, 3 Kazak ve 1 Çinli hayatını kaybetti.
ATLASJET UNUTULMADI
Atlasjet Havayolları'na ait İstanbul-Isparta seferini yapan MD83 tipi yolcu uçağı, 2007 yılı Aralık ayında Isparta'nın Keçiborlu Köyü yakınlarında 1800 metre yükseklikteki Türbe Mevkii'ne düşmüştü. Uçakta bulunan 50 yolcu ile 7 mürettebattan kurtulan olmadı
haberturk.