Silopili dördüzler öldüBebeklerine henüz isim bile koymamışlardı

25.08.2008 15:47Şırnak'ın Silopi ilçesindeki tek doğum doktorunun izinde olması nedeniyle dördüzlerini Mersin'deki Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'nde dünyaya getiren annenin 4 bebeği de öldü.
Şırnak'ın Silopi İlçesindeki 1 çocuk annesi 38 yaşındaki Zeynep Oluk, doktorların başka bir yerde doğum yapabilirsin tavsiyesi üzerine geldiği Mersin'de 15 Ağustos'ta 1'i kız dördüz çocuk dünyaya getirdi. 7 aylık, 800 gram prematüre olarak dünyaya gelen bebeklerden ikisi doğumdan iki gün, birisi 5 gün sonra, sonuncu da dün hayatını kaybetti.
Bebeklerin sağlığı ile ilgilenen Mersin Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi doktorlarından çocuk sağlığı uzmanı Dr. Saime Aksın, sezaryenle dünyaya 7 aylık olarak gelen bebeklerin durumları ilk başlarda iyi olmasına rağmen akciğerlerindeki sorunları nedeniyle yaptıkları müdahalelere rağmen yaşatamadıklarını belirtti. Ailesinin bebeklerine henüz isim bile koyamadığını ifade eden Aksın, "Bebeklerin her biri 800 gram civarında dünyaya gelmişti. Hastanemizde zaman zaman ağırlığı bu civarda olan bebekler dünyaya geliyor ve yüzde 30 ihtimalle yaşıyorlardı. Fakat Zeynek Oluk'un dünyaya getirdiği dördüz bebeklere akciğerlerini geliştirici ilaçlar vermemize ve cihazlara bağlamamıza rağmen, ikisi doğumdan 2 gün sonra, birisi 5 gün sonra, sonuncusu ise dün kaybettik." diye konuştu.
Anne Zeynep Oluk'un taburcu edildiğini aktaran Aksın, doğumdan sonra çok mutlu olan annenin mutluluğunun kısa sürdüğünü kaydetti.
38 yaşındaki Zeynep Oluk, Şırnak'ın Silopi ilçesinde hamileliği süresince kontrol için gittiği Silopi Devlet Hastanesi'ndeki tek doğum doktorunun izne ayrılması nedeniyle yakınlarının bulunduğu Mersin'e gelerek burada dördüz bebek dünyaya getirmişti.

CİHAN