Fay hattına rağmen İzmit Körfezi'nde dolguya devam

Mustafa BAĞDİKEN/İZMİT (Kocaeli), (DHA)

İHMAL, evsel ve sanayi atıklarının boşaltılması nedeniyle bir dönem aşırı kirlilikten ‘ölü denize' dönüşen İzmit Körfezi'nde, fay kuşağının üzerinde olmasına karşılık dolgu çalışmaları bitmedi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, dolgu alanı üzerine inşa edilen yeni taşındığı binanın önünde yer kazanmak amacıyla denizi doldurmayı sürdürüyor.

İzmit Körfezi boyunca yeralan irili- ufaklı sanayi kuruluşlarının, yer kazanmak amacıyla denizi doldurduğu hatırlatıldı. Kocaeli'nin sanayi kenti olmasının etkisiyle özellikle sahil şeridinde arsa fiyatlarının çok yüksek olduğu bölgede, birçok büyük kuruluş iskele yapacağını bildirerek denizi doldurup daha sonra bunun üzerine ek tesis inşa ettiği bildirildi. 50- 60 yıl öncesine kadar bugün Merkez Bankası ile D-100 Karayolu arasında kalan D-100 Karayolu'nun geçtiği hattan itibaren deniz tarafına uzanan, üzerinde demiryolu, vapur iskeleleleri, çay bahçeleri, gazino ve balıkçı lokantaları, Büyükşehir Belediyesi'nin yeni taşındığı bina, Sabancı Kültür Sitesi ile fuar alanının bir bölümünün bulunduğu alanın deniz olduğu vurgulandı.

Büyükşehir Belediyesi, daha önceden yapılmış dolgu alanı üzerine inşa edilmiş yeni binanın önünden yer kazanmak amacıyla, yaklaşık 2 ay önce denizi doldurmaya başlattı. 2 aylık sürede bu bölgede İzmit Körfezi’nin haritası önemli ölçüde değişti. Karadan ve havadan çekilen fotoğraflarda belediyenin doldurmaya devam ettiği alandaki değişiklik göze çarparken, belediye yetkilileri burasının hala bataklık olduğunu belirterek, bunu kurutmak amacıyla dolgu yapıldığını ileri sürdü.

Marmara Depremi'nin 9'uncu yıldönümü etkinliklerinde de dolgular gündeme getirildi. Bilim adamları burasının fay hattı üzerinde olduğunu hatırlatırken dolguları son derece sakıncalı bularak en küçük depremde denize göçme olasılığının yüksek olduğunu bildirdi. Belediye ekiplerinin buna rağmen dolgu çalışmalarına devam ettiği belirtildi.

milliyet