Org. Başbuğ görevi devrediyor"Türk ordusu Mehmetçik ile özdeşleşmiştir"

27.08.2008 17:48Org. Başbuğ konuşuyor:
"Türk ordusu Mehmetçik ile özdeşleşmiş bir ordudur. AtatÜrk'ün dünyanın hiçbir ordusunda yüreği seninkinden daha temiz daha sağlam bir askere rast gelinmemiştir sözleri bugün de aynen geçerliliğini korumaktadır. İç güvenlik harekatından devamlılık ve tecrübenin olması, komandoların profesyonel hale getirilmesi zorunlu olmuştur. Mehmetçikler görev almaya devam edecektir. İç güvenlik harekatında insansız hava araçlarının ikinci ve üçüncü orduda yoğun olarak kullanılmasına başlanmıştır. İç güvenlik harekatında en büyük tehditi el yapımı patlayıcılar ve mayınlar oluşturmaktadır. İhtiyaç duyulan yüksek teknoloji ürünü araç, ve gereçlerin tedariki tamamlanmıştır. El yapımı patlayıcıların bulunma oranı yüzde 70'e ulaşılmıştır. Bu yüzde terör örgütünün hazırladığı 10 adet mayının 7 adetinin birlikler tarafından önceden tespit edilip etkisiz hale getirilmesidir. TSK'da subay ve astsubay eğitimi yeniden ele alınarak, birlik eğitimi daha iyi seviyelere taşınmıştır. Türkiye, ulusal savunma sanayinin geldiği nokta ile ileri bir seviyeye ulaşmıştır. Türkiye^de üretimi yapılacak modern tank ve helikopter için imzaların atılmasından Kara Kuvvetleri olarak çok mutlu olduk.
Türkiye 1984'ten beri terör olayklarıyla iç içe yaşayan bir ülke. Bu gerçeği herkes görmeli ve anlamalı. Terörle mücadele ile bölücü terörle mücadele kavram olarak iç içe olmakla birlikte farklı anlamlar taşımaktadır. Terör örgütünün etkinliğinin tam olarak kırılması gerekir. Örgüte gerekli katılımı sağlayamayan örgütlerin ayakta kalmaları mümkün değildir. Teröristle bölge halkının ayırt edilmesi, mücadelede bölge halkının desteğinin güvenlik güçlerinin yanında olması hayati önem taşımaktadır.

Türkiye'nin terörle mücadelesinin bugünlere kadar uzanmasının nedenlerinden biri de çalışmaların eş zamanlı ve koordineli biçimde yürütülmemesidir. Bu konu bazıları tarafından kasıtlı olarak çarpıtılmaktadır.

Bölücü terör örgütüyle mücadelede teröristleri arayıp bulmak temel görevdir. Örgüte etkili darbeler vurulması planlanmıştır. Örgütün rahat hareket etme durumunu engellemektir. Sürekli operasyonların icrası yanında yurtiçinde kontrolün sağlanması da başarı için şarttır. Bu konuda tedbirler alınmıştır. Güvenlik kuvvetleri silahlı kadroları etkisiz hale getirirken örgüte katılım devam ediyorsa bu durumda görev devlete de düşmektedir. Onların neden örgüte katıldığının tespiti sağlanmalıdır.

Terörle mücadele bir süreçtir. Üstelik zor bir süreçtir. Bölücü örgüte karşı verilen mücadele silhlı bir mücadeledir. Kamuoyunun hassasiyet gösterilmesi takdire şayandır. Ancak burada dengenin korunmaması terör örgütüne hizmet eder. TSK, terör örgütü etkisiz hale getirilnceye kadar, yurt içinde ve yurtdışında mücadele etmeye devam edecektir.

Ayrıntılar geliyor
haberturk