Medyatava yazarı Neslihan Acu yazdıBalçiçek Pamir'in yazısı ve giyim-kuşam meselelerinde duygusal kutuplaşmalar

27.08.2008 17:36HABERTURK.COM yazarı Balçiçek Pamir'in "Türbanlı cüzamlı mıdır?" başlıklı yazısı gündem yarattı. Fehmi Koru'nun ardından Medyatava yazarı Neslihan Acu da konuyu köşesine taşıdı. İşte Acu'nun yazısı..
Türbanlı bir kadının lüks bir lokantada yemek yemesine ya da bir zengin sitesinde ikamet etmesine tahammülsüzlük göstermek ise bu “korku”nun akıl, mantık sınırlarını zorladığını gösteriyor.
Öte yandan aynı tahammülsüzlüğü ve aynı akıl-mantık tutulmasını, “türbancı-özgürlükçü” entel kadınlarda da görebiliyorsunuz.
Bunlar da mesela fönlü, döpiyesli, şık giyimli her kadınla çatır çatır dalga geçiyorlar “Atatürkçü teyzeler” diye kafa buluyorlar.
Bir de bu “türbancı-özgürlükçü” kadınların türbanlı hemcinslerine gösterdikleri aşırı “sevgi, anlayış, şefkat” tutumları da beni irkiltiyor.
Çünkü bu aşırı duygular aslında türbanlıyı “ötekileştirdiklerini” gösteren bir şey.
Zavallıyı, düşkünü, acı çekeni, dışlananı koruma kabilinden, şövalyece bir şey. Oysa türbanlılar bu toplumda acı çeken, dışlanan bir konumda değiller.
Kimse aksini söylemesin, biraz insafsızlık olur.
Peki nasıl olmalı bu işin doğrusu diye soracak olursanız…
Elbette ki gönül, her isteyenin canının istediği gibi giyindiği rengarenk bir toplum istiyor.
Ama bu, şimdilik ancak Londra’da, New York’ta falan mümkün.
Bizim ülkemiz henüz bir İngiltere ya da ABD ayarında demokrat (ve paralel olarak : sömürgen) olmadığına göre laikliğimizi korumakta sonsuz fayda var.
Ayrıca, İngiltere ya da ABD tarzı “demokrasi”lerin ne pahasına kurulmuş olduğunu hepimiz biliyoruz.
O cilalı demokrat görüntüleri kaldırdığınızda altından gayet ciddi polis devletleri çıkıyor.
Demokrasi ancak sert yasalarla korunabiliyor.
Herkesin canının istediği gibi giyinebileceği bir ülke olabilmemiz için bizim daha birkaç milyon fırın ekmek yememiz gerekiyor.
Hiçbir yasanın doğru dürüst işlemediği yerde demokrasi ne gezer?
Çünkü bu giyim olayı, buzdağının sadece görünen ucu.
Görünmeyen dev gövdede ise, Batman’da orospu muamelesi gören Avrupalı kızlar, içki sattıkları için dövülen büfeciler, Ramazan dolayısıyla mahalle baskısına dayanamayarak erkenden kapanan tatil köyleri ve balık lokantaları, uçakta yandaki koltukta şarap içenleri gördükçe kriz geçiren yobazlar var.
Durum benim gözümden kısaca böyle.
NESLİHAN ACU-MEDYATAVA