haberturk
Son verilere göre Trakya'da alarm zilleri çalıyor. Bölgede, su kaynakları, tarım arazileri 10 yılda yarı yarıya azaldı, çevre kirlendi. Metin Can'ın haberi...

27.08.2008 11:21 İstanbul’un arka bahçesi Trakya alarm veriyor. 15 milyonluk İstanbul’un son 10 yıldır adeta etinden sütünden istifade ettiği Trakya Bölgesi, böyle devam ederse doğal kaynaklarını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalacak. Trakya bölgesindeki son rakamlara göre ormanlık alanlar son 10 yılda yüzde 27, su kaynakları yüzde 49, kullanılan tarım arazisi yüzde 43 oranında azaldı. Bir kısmı İstanbul’a su sağlayan aralarında Papuçdere ve Kazandere gibi su kaynaklarının da bulunduğu tam 17 dere kurudu. İşte bu ürküten rakamlar, çevre sorunlarının sıkça tartışılmaya başlandığı şu günlerde gözlerin İstanbul’un komşusu Trakya’ya çevirdi. Bölge ile ilgili detaylı bir çalışma hazırlayan Trakya Üniversite ise konuyla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile irtibata geçememekten yakınıyor.
ORMANLIK ARAZİ YÜZDE 27 AZALDI
Trakya Üniversitesi'nin hazırladığı rapora göre, Bölgede, 1963 yılında 193.117 hektar koru ve 435.843 hektar baltalık orman olmak üzere toplam 628. 960 hektar orman bulunuyordu. 1995 yılında ise toplam orman alanı 604.659 hektara düştü. 2007 yılında ise son yılların en hızlı düşüşü ile bu alan 498. 657 hektara geriledi.
ORMAN’IN İÇİNE ÇİMENTO FABRİKASI

İstanbul’a nefes aldırmayı hedefleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 1994 yılından bu yana Trakya bölgesi ile yakın ilişkiler içerisinde. Bölgedeki su kaynaklarını İstanbul’a taşınması ile başlayan sıcak ilişkiler 15 yıldır devam ediyor. Bu süre içerisinde sanayi bölgelerinin Trakya’ya taşınmasından toplu konut inşaatlarına kadar bölge adeta İstanbul için arka bahçe görevini üstlendi. Ancak kontrolsüz ve plansız gelişen bu süreçte, bölge bir anda ekolojik erozyonla da karşı karşıya kaldı. Trakya için organize planlar ise 2007 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından onaylanan Trakya Alt Bölgesi Planını gerçekleşti. Ancak Trakya Üniversitesi sorumluluğunda Yıldız ve Kocaeli üniversiteleri, kamu kurumları ve meslek odalarının değerli katkı ve çalışmaları ile gerçekleştirilen 1/100.000 ölçekli "Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Çevre Düzeni Planı" onaydan sonra kurumların haberi olmadan onlarca kez değiştirildi. Ormanlık bölgede kurulan Vize'ye çimento fabrikası izni verildi, Tekirdağ sahil şeridine kullanım alanı genişletilebilir hükmü verildi.

BÖLGE İLLER ADETA İSTANBUL'A BAĞLADI
Trakya Üniversitesi yetkilileri, bölgedeki illerin bir araya gelerek plan yapması önemli olsa da İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Trakya'yı bir can simidi olarak görmesinin yanlış olduğuna işaret ediyor. Düzce ve Bilecik'e doğru bir kayış olması gerektiğini anlatan yetkililer, “Kapasitenin üzerinde büyüme, Trakya'nın ekolojik dengesini bozdu" diyor.
5 MİLYON NÜFUS KAYDIRILMASI PLANLANIYOR
Trakya ile ilgili planlar arasında, İstanbul’da yer bulunamayan 5 milyonluk bir nufüsün da Trakya’ya kaydırılması var. Trakya Bölgesi'nde yapılan Ergene Havzası Çevre Düzeni Planı'na göre Trakya'nın kaldırabileceği nüfus 1 milyon dolayında. Ancak önüne geçilemeyen büyüme ve sanayileşme ile özellikle Çerkezköy ve Çorlu gibi ilçelerin Kocaeli ve Gebze gibi ağır sanayinin merkezi olması ve çevresinin de toplu konut inşaatları ile donatılması planlanıyor.
SANAYİ DE CAZİBE MERKEZİ OLDU AMA...
Türkiye’nin sanayi merkezi olan İstanbul ve Kocaeli illerinde yer kalmaması sonucu Trakya bölgesine yönelen sanayi kuruluşları, özellikle Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi ve çevresine kurulmaya başlandı. Ulaşım kolaylığı, engebesiz araziye sahip oluşu ve hepsinden önemlisi yeraltı su kaynaklarının zenginliği gibi özellikleri bölgeyi yeraltısuyu tüketimine dayalı tekstil, deri, kağıt ve kimya sektörlerine ait sanayi tesisleri için cazibe merkezi haline geldi. Ancak gerekli çevre yatırımları yapılmayınca 15 yıl içinde bölge bir çevre felaketi ile karşı karşıya kaldı. Özellikle Çerkezköy, Çorlu ve Lüleburgaz bölgesinde binin üzerinde sanayi tesisi bulunuyor. Sanayi bölgesindeki fabrikalardan hala onlarcası binlerce ton zehirli atığı hiçbir arıtmaya tabi tutmadan doğaya bırakıyor. Atıkların çevreye verdiği zarar nedeni ile bölgede tarımcılık ve hayvancılık tehdit altında bulunuyor.
ARAZİLER KAPI KAPIŞ GİDİYOR
Tüm bu gelişlemelere paralel olarak bölgedeki emlak canlılığında ise yinen son 10 yılda büyük bir değişim yaşandı. İstanbul'da emlakçıların bu pazarı keşfetmesi ile gelişen süreçte arazi fiyatları bazı yerlerde 20 kata kadar değer kazandı. Özellikle tarlaların da imara açılması ile binlerce köylü cazip fiyatlar karşısında arazisini sattı ve üretimi de bıraktı. Çerkezköy- Çorlu - Saray üçgeninde gelişen emlak piyasasında en değerli bölge ise Çorlu olarak öne çıkıyor.
KIYI ORMANLARI TALAN EDİLİYOR
Trakya'nın bir diğer sorunu ise kıyı bölgelerinde bulunan ormanlık arazilerin korunaması olarak öne çıkıyor. İstanbul'a yakınlığı ve ucuza arazi nedeni ile akına uğrayan, Çatalca, Kıyıköy, Demirköy vce İğneada hattı adeta pıtrak gibi çoğalan villalardan geçilmiyor. Bölgede emlakçlık yapan Demir Emlak'ın sahibi Emrah Kurt özellikle köylerde miras kalan arazilerin çok fazla satıldığını ve dileyenin de istediği yere villa yaptığını söylüyor. Kurt, bölge helikopterle gezildiğinde vahemetin ortaya çıktığının da altını çiziyor.