Ülker'in sır gibi sakladığı çikolata markasıMeğerse Ülker Godiva'dan önce ünlü bir markayı daha satın almış

27.08.2008 09:31 HABERTURK.COM'un gündeme getirmesi ile Ülker, dünyaca ünlü markayı satın aldığını doğruladı. İşte o açıklama...
Yıldız Holdingin, bir süre önce İngiliz çikolata markası Lovells'in isim hakkını satın aldığı bildirildi. Lovells markasının iletişim ajansı Bersay İletişim Danışmanlığından yapılan yazılı açıklamada, Yıldız Holdingin, Lovells markası ile "premium" kategoriye yönelik çikolata ve çikolatalı ürünleri piyasaya sunmayı hedeflediği kaydedildi.
Açıklamada, "şu anda marka konumlama çalışmaları devam etmekte olup, ileri tarihte tanıtım çalışmalarıyla ilgili bilgi paylaşımı yapılacaktır" denildi.
İşte HABERTURK.COM'un açıklamayı getiren haberi

GODİVA’DAN ÖNCE LOVELL’S
Türkiye’nin en büyük, dünyanın sayılı çikolata ve bisküvi devi Ülker, Godiva’dan önce hangi ünlü çikolata firmasını bünyesine kattı? İşte Ülker’in sır gibi sakladığı dünyaca ünlü çikolata markası? Ekonews.com'un haberine göre, gıda pazarındaki yurt dışı yatırımlarıyla son dönemde dikkatleri üzerine çeken Ülker, Dünyanın en lüks çikolata markası Godiva için 850 milyon dolar ödeyerek bütün dikkatleri üzerine çekmişti. Ancak Ülker’in dünyaca ünlü Godiva markasını almadan önce, İngiliz lüks çikolata markası Lovells’i de bünyesine kattığı ortaya çıktı. Global piyasadaki adımlarını hızlandıran Ülker, sessiz sedasız da Lovells markasının reklamlarını Türk izleyicilerle buluşturdu.
İşte Rekabet Kurulu’nun kararında yer alan o ifadeler:
“Godiva ağırlıklı olarak süper premium segmentte ve kısmen de ultra premium segmentte faaliyet göstermektedir. Yıldız’ın ağırlıklı faaliyet alanı kitlesel üretim yapılan segment olmakla birlikte Lovells markası altında premium çikolata pazarında da faaliyetleri bulunmaktadır. Lovells markası altında satılan çikolataların büyük bir kısmı kitlesel 110 üretim yapılan segmentteki ürünler gibi süpermarketlerde satılmaktadır.

SESSİZ SEDASIZ REKLAMLAR DÖNDÜ
Dünyanın çikolata ustası olarak bilinen Lovells Türkiye pazardaki yerini almak ve rakiplerine fark atmak için Türkiye pazarındaki ilk iletişim çalışmalarına çok önce başladı. İngiliz markası olan Lovells, Türkiye pazarına sütlü çikolata, karamel ve nugali bar Mack (OLMACK YA DA OLMAMACK) ile merhaba diyerek bir reklam filmi hazırladı. Son reklamında bildiğiniz gibi kırmızı Ferrari’ye çarpan kadını konu alıyor. (Çikolatayı yemek ya da yememek).İki reklamda da bir ikilem var, oynayan kişiler hep muhallakta kalıyor. Sonuncunda ya çikolatanın tamamı yeniyor ya da 2 parça bırakılıp her şey yoluna giriyor.

MDM VE DANK GIDA TAŞERON MU?
Rekabet Kurumu’nun Godiva’yı satın alan Yıldız Holding’le ilgili kararında yer alan ifadelere karşın, Lavells markasının internet sitesinde şirketin MDM Gıda’ya ait olduğuna ilişkin bilgiler yer alıyor. Lavellsshop.com adresli Türkçe internet sitesinde yer alan bilgilere baktığımızda, global internet sitesinde yer alan bilgilerden sadece MDM Gıda yerine Dank Gıda ismi yer alıyor. Dank Gıda ise Ülker'in resmi internet sitesinde belirtildiği gibi, Ülker'in bünyesinde yer alan iştiraklerden birisi olduğu ortaya çıkıyor.
Ancak Rekabet Kurumu’nun kararında yer alan ‘Yıldız’ın ağırlıklı faaliyet alanı kitlesel üretim yapılan segment olmakla birlikte Lovells markası altında premium çikolata pazarında da faaliyetleri bulunmaktadır.’ifadeleri akıllara Lovells’i Ülker taşeron şirket aracılığıyla mı satın aldı sorusunu getirdi

Ülker’in, Godiva’dan önce Lovells’i satın aldığına ilişkin bilgii ise Ülker’in Rekabet Kurumu’na yaptığı,Yıldız Holding A.Ş’nin Godiva Şirketlerini Campbell Investment Company’den devralması işlemine izin verilmesi talebinin satır aralarında ortaya çıktı.