Göz kamaştıran defilePodyuma çıkan 12 bayan ve 4 erkek mankenin performansı göz doldurdu

27.08.2008 15:05Eskişehir Olgunlaşma Enstitüsü'nün Kastamonu'da düzenlediği "Anadolu Medeniyetleri" isimli defile göz kamaştırdı.
Atatürk'ün Kastamonu'ya gelişi, Şapka ve Kıyafet İnkılabı'nın 83. yıldönümü kutlamaları çerçevesinde Eskişehir Olgunlaşma Enstitüsü Valilik binası önünde defile düzenledi. "Anadolu Medeniyetleri" isimli defile, 2008 yılının tüm dünyada Frigya yılı ilan edilmesi nedeniyle "Frigya Esintileri", "Muhteşem Osmanlı" ve "Atatürkiye" olarak 3 ayrı bölümde sunuldu. Frigya döneminden 48, Osmanlı döneminden 28 ve Cumhuriyet döneminden 27 parça olmak üzere toplam 103 kıyafetin tanıtıldığı defileyi Kastamonu Valisi Mustafa Kara başta olmak üzere çok sayıda kişi izledi. İlk olarak Frigya dönemine ait elbiselerin gösterime sunulduğu defile, izleyenleri hayran bıraktı. Tiyatral anlatım ve show unsurlarının ağırlıklı olarak kullanıldığı defilede podyuma çıkan 12 bayan ve 4 erkek mankenin performansı göz doldurdu.
Kastamonu Devlet Tiyatrosu oyuncuları ve dansçı Can Günkut'un da yer aldığı defilenin ikinci bölümünde Osmanlı Dönemi'ne ait elbiseler sergilendi. Sanat danışmanlığı ve koreografisi Ferhan Aral'ın üstlendiği defile vatandaşlara unutulmaz bir gece yaşattı. Defilenin son kısmı olan "Atatürkiye" bölümünde Cumhuriyet dönemine ait kıyafetleri sunan mankenler, Atatürk'ün kendi sesinin yer aldığı müzik ile podyuma çıktı. Cumhuriyet dönemi kıyafetleri izleyenlerden büyük alkış alırken şapka takıp üzerine Atatürk baskılı tişört giyen manken dikkat çekti. Podyumda yapılan zeybek dansı ise beğeni kazandı.
Yaklaşık bir buçuk saat süren defile sonunda podyumun önünde toplanan mankenler ayakta alkışlandı. Defile sonunda konuşan Eskişehir Olgunlaşma Enstitüsü müdürü Şennur Azad, defilenin 6 yıllık bir çalışma sonrası hazırlandığını söyledi.
Kıyafetler üzerinde öğretmenlerin ve öğrencilerin Uzun süre çalıştığını belirten Şennur Azad, kıyafetlerin el işi olduğunu kaydetti.
Defileyi hazırlayan yetkili ve mankenlere teşekkür eden Kastamonu Valisi Mustafa Kara ise Türkiye'de böyle güzel gösterimlerin yapılıyor olmasını kendilerini onurlandırdığını vurguladı. Defile ile çok güzel bir eserin icra edildiğini ifade eden Mustafa Kara, "Kastamonu'nun tarihi mekanında bu defilenin yapılmış olması defileye ayrı bir güzellik kattığını düşünüyorum" dedi.

İHA