Memur müjdeli haberi alamadı
29 Ağustos 2008 Cuma 19:19
Hükümetten memura müjdeli haber gelmedi! Hükümet memur zammı için masaya yeni bir teklif getirmedi.


Hükümet ile Kamu Sen ve Memur Sen arasında sürdürülen toplu görüşmelerde hükümet önerdiği zam oranında geri adım atmadı. Masaya oturan sendikalar ise halen bir esneme bekliyor.

Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu başkanlığında Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleştirilen 5. oturuma, Kamu İşveren Kurulu üyeleri, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, yetkili sendikaların genel başkanları, sendika uzmanları ve bürokratlar katıldı.

BAŞESGİOĞLU İLE SENDİKA BAŞKANLARI ÖZEL GÖRÜŞTÜ

Saat 15.00’de başlayan görüşmede ilk olarak Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu baş başa yaklaşık 1 saat görüştüler. Başesgioğlu ve sendika başkanları daha sonra toplu görüşme masasına oturdu. Edinilen bilgilere göre Bakan Başesgioğlu sendikaların zam oranı hakkında bir esneme yapılmasını ve oranın artırılmasını istediler. Bakan Başesgioğlu ise daha önce açıkladıkları 2009 yılı için ilk altı ay için yüzde 3.6, ikinci altı ay için yüzde 4 oranında maaş artışının üzerine çıkamayacaklarını belirterek sendikaların önerisini geri çevirdi.

SENDİKALAR HALEN ESNEME BEKLİYOR

Kamu İşveren Kurumu ile sendikalar birçok konuda anlaşma sağlayamazken Bakan Başesgiolu’nun sendika aidatlarını 10 YTL’ye çıkaralım ve adını da Toplu Görüşme Primi olarak değiştirelim önerisi de sendikalar, hem rakamın düşük olması hem de diğer konularda uzlaşma sağlanamadığı için geri çevirdi. Toplantıya ara verilirken, Memur Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren’le görüşmek Başbakanlık Merkez Bina’dan Başbakanlık Yeni Bina’ya geçti. Kamu-Sen üyelerinin Merkez binadaki bekleyişleri ise sürüyor. Sendikalar halen hükümetin tutumunda esneme bekliyor.

kaynak:internethaber