Gökçek'in Dikmen'deki cemevinin kaçak olduğu iddasını belgeler yalanlıyor.Belgeler Gökçek'i yalanlıyor

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in Dikmen'deki cemevinin kaçak olduğu iddasını belgeler yalanlıyor. Büyükşehir Belediyesi cemevine 1994 yılında kapı numarası vermiş. Maliye Bakanlığı'nda da cemeviyle ilgili bilgiler var.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in bir televizyon programında söylediği "Dikmen Vadisi'nde cemevi yeni açılmıştır. Yöre sakinleri boş bir gecekonduyu işgal ederek cemevi haline getirmişlerdir" şeklindeki sözleri belgelerle yalanlandı.

Gökçek'in "Yeni açıldı" dediği cemevine Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı'nın 1994 yılında kapı numarası verdiği ortaya çıktı. Maliye Bakanlığı'nın Çankaya Belediyesi'ne 14 yıl önce yazdığı bir yazıda da söz konusu cemevinin ödemesi gereken vergilerle ilgili bilgi veriliyor.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Gökçek, cemevinin kaçak olduğunu iddia etti. Bu bir yalandır. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 12.5.1994 tarihinde vakfımıza gönderilen yazıda, Çankaya ilçesine bağlı İlker Mahallesi'nde kurulu bulunana cemevi binasına kapı numarası olarak 84 verilmiştir.

Ayrıca Ankara İli Defterdarlığı Cebeci Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından Çankaya Belediyesi'ne 17.5.1994 tarihinde söz konusu cemevine ait taşınmazın vergi durumuyla ilgili bilgi verilmiştir. Yani kaçak olan cemevi değil, temelsiz iddiaları ile bizzat Melih Gökçek'in kendisidir. Cemevinin yakın zamanda kundaklanarak yakılacağını ve bunun da yöre sakinleri tarafından yapılacağını iddia eden Gökçek bu iddialarını kanıtlamak ve savcılığa başvururak gerekli suç duyurusunu yapmak zorundadır. Bunu yapmıyorsa, yani söylediklerini belgeleyecek durumda değilse toplumda kin ve nefret uyandıran sorumsuz açıklamaları yapmaktan kaçınması gerekirdi"

İNANCIMIZA SALDIRIDIR

Öte yandan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız, Gökçek'in sözlerine karşılık "Bu inancımıza ve öğretimize yapılmış bir saldırıdır" şeklinde konuştu. Ali Balkız, belediye başkanlarının görevinin yıkmak değil halka hizmet olduğunu belirterek, cemevlerine saldırının Alevi inanç ve öğretisiene olduğunu ve karşı duruş sergileyeceğini söyledi.
Haber: Birgün
Etiketler: Gökçek Dikmen cemevi Ankara