GENELKURMAY Başkanı Org. İlker Başbuğ’un 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle Gazi Orduevi’nde verdiği resepsiyonda ilginç ayrıntılar dikkat çekti.

Başbuğ gecede dans etmezken, konser alanına da yaklaşmadı. Başbuğ çifti, diğer kuvvet komutanlarıyla beraber kendilerine ayrılan bölümde dinlenmeyi tercih etti. Hürriyet muhabirine, "Buraya geleli herhalde uzun zaman oldu, ama hala eşimi göremedim" diyen Başbuğ, eşi Sevil Başbuğ’u geç saatlerde buldu.


22.10:
İlker Başbuğ Paşa'dan unutulmayacak tarih dersi
Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ, belki de tarihte ilk kez bir 30 Ağustos resepsiyonunda unutulmayacak tarih dersi verdi. Başbuğ, önce merak uyandırarak gazetecilerin yanına geldi ve 'evet basın mensuplarına haber verirseniz bir şeyler söylemek istiyorum' dedi. Başbuğ, ardından herkes toplanınca Sakarya Meydan Muharebesi'nden 30 Ağustos zaferine kadar geçen süreci ekonomik, siyasi ve askeri boyutlarıyla gün be gün anlattı. Sık sık sorularıyla o günlerin sürecinin nasıl geliştiğini gazetecilere soran Başbuğ, o gün halkın bağımsızlığı adına, halkın malının yüzde 40'ını bağışladığını belirterek yaşanan fedakarlığı işaret etti. 'O günün gençliği ve halkı bizi bu günlere getirdi' dedi. Başbuğ'un tarih dersi tam 24 dakika sürdü. Ardından gündemle ilgili hiçbir soruyu cevaplamayacağını sözlerine ekledi.
21.30:
Başbakandan Montrö garantisi
Başbakan Erdoğan, Rusya'yla krize neden olan Karadeniz'deki savaş gemileriyle ilgili olarak zamanında çıkacakları garantisi verdi. Bu konuda kesinlikle sorun olmayacağını belirten Erdoğan, 'İspanya, ABD ve Almanya ile gemileri konusunda konuştuk. Montrö'yle ilgili olarak süresinde çıkacaklar, hatta daha da erken çıkacaklar' dedi.
21.15:
Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, hurriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada Ergenekon soruşturması kapsamında şüpheli olarak ifadesi alınan Ferda Paksüt'ün eşi Osman Paksüt'ü arayarak geçmiş olsun dileğinde bulunduğunu söyledi.
Kılıç, "Ancak tabi konu tamamiyle yargıda olan bir süreçtedir. Ne olup bittiği tamamıyle yargının işidir. Ben insani olarak kendisini aradım" dedi.

21.05:
Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç 2 gün önceki Genelkurmay Başkanlığı devir teslim töreninde arka koltukta oturtulmasının protokol hatası olduğunu söyledi.
Bu konudaki rahatsızlığını seslendiren Kılıç, 'bu nedenle bu sabahki 30 Ağustos törenlerine katılmadım. Daha sonra Genelkurmay'dan aradılar ve durumun farkında olup düzeltileceğini söylediler. Ben de bunu anlayışla kabul ettim. Ancak Başkent'teki bu protokol ile ilgili durumumun, Anayasa Mahkemesi Başkanı olarak netleşmesi için tüm kurumlara yazı yazacağım' dedi.
20.50:
Başbakan Erdoğan, Cumurbaşkanı Gül'ün Ermenistan'a gidişiyle ilgili sorulara 'Hayırlı olsun' yanıtını vererek şöyle devam etti:
"Hayırlı olsun diyorum. İlişkilerin masada çözülmesinden yanayız. Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile sorunun çözülmesi için çalışacağız."
Rusya'yla ilgili ise "Rusya'nın bizim için özel bir yeri var. Enerji ile ilgili yakın ilişkilerimiz var ama Gürcistan'a da hassasiyetimiz var" dedi.
Saat 20.40:
Başbakan dahil bütün bakanlar resepsiyona takım elbiseyle katılırken, bir tek Sanayi ve Ticaret Bakanı
Zafer Çağlayan smokinle geldi.
Saat 20.00:
30 Ağustos Zafer bayramının 86. yıldönümü nedeniyle Başkent'te Gazi Orduevi bu gece yine tarihi günlerden birine tanıklık ediyor. Yeni Genelkurmay Başkanı Org.
İlker Başbuğ'un evsahipliğinde gerçekleşecek 30 Ağustos resepsiyonu için şimdiden hareketlilik başladı.

Basının görüntü alması için bu yıl özel bir düzenleme yapılarak platform hazırlandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, bakanlardan üst düzey komutanlara ve bürokratlar, akademisyenler, sanat dünyası, gazeteciler, siyatsetçilere dek bu gece Gazi Orduevi Türkiye'nin en önemli isimlerini ağırlıyor.
Şu anda Gazi Orduevi'ndeyiz. Saat 20.30 gibi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül geleceği için, öncesinde protokol düzeni için tüm davetlilerin gelmesi gerekiyor. Bu nedenle Gazi Orduevi önünde kırmızı ve siyah plakalı uzun bir araç konvoyu oluşmuş durumda. Kapıda davetlileri Genelkurmay Başkanı adına Genel Sekreter, eşiyle birlikte bizzat karşılıyor. Karşılama töreninde bu sene tuğgeneral seviyesine yükseltilen basın daire başkanlığı yetkilileri de eşlik ediyor. Gazi Orduevi yetkililerinde ise gecenin kusursuz gerçekleşmesi için muazzam bir hareketlilik göze çarpıyor.
Dışarıda yüzlerce polisin aldığı güvenlik önlemleri dikkat çekiyor. Ayrıca medyanın canlı yayın araçlarının da gece için hazır olduğu görülüyor.
Bu sene tasarruf tedbirlerine uyulması nedeniyle tüm tuğgeneral ve tümgeneraller, resepsiyona makam arabaları yerine eşleriyle birlikte toplu olarak servislerle geldiler.
Gecede Funda Arar da bir konser verecek.

hürriyet