Bir yeni oluşumcu daha


4 seçim KAYBETTİ 6 kez BAŞBAKAN oldu. Bu kez Japon modeliyle dönmeye hazırlanıyor.
EYLÜL'DE 'JAPON MODELİ' İLE DÖENCEK
22 Temmuz seçimleriyle Meclis’e giren ve uzun süredir “Japon Modeli” adı altında siyasette yeni oluşum çalışmalarını sürdüren Rize Bağımsız Milletvekili Mesut Yılmaz, Eylül ayı ortalarında harekete geçecek. Yılmaz’ın görüştüğü isimlere, “Eylül ayını bekleyin” talimatı verdiği kaydedilirken kulislerde de Yılmaz’ın Eylül ayı ortalarında birlikte hareket ettiği isimlerle, “Japon modeli” adı altında yürüttüğü yeni oluşum çalışmaları konusunda ya basın toplantısı ya da deklarasyonla kamuoyunun karşısına çıkacağı konuşuluyor.

AKP'YE KARŞI ALTERNATİF
Geçtiğimiz Haziran ayında, “siyaset boşluk kaldırmaz” diyerek yeni oluşum çalışmaları içinde olduğunu ortaya koyan ve “güçlü liderlik gerektirmeyen, yelpazesi geniş, uzlaşmacı” bir partinin hazırlığı içinde olduğu mesajını veren eski ANAP Genel Başkanı ve Rize Bağımsız Milletvekili Mesut Yılmaz, uzun süredir beklenen adımını Eylül ayında atmaya hazırlanıyor. Yılmaz’ın, bir süredir görüştüğü eski ANAP’lılara AKP’ye karşı “alternatif bir parti”ye ihtiyaç olduğunu söylediği ve yine seçimlerle birlikte “Japon Modeli” adı altında yürüttüğü yeni oluşum ve parti kurma çalışmaları konusunda Eylül ayını adres göstererek “Eylül ayında mutlaka çıkacağız, Eylül ayını bekleyin” dediği kaydediliyor.

PARTİNİN YELPAZESİ GENİŞ OLACAK
Kulislerde, siyasetin Eylül ayı ile birlikte yeniden ısınacağı yorumları yapılırken, Japon modelini öngören kurulacak yeni partide de merkez sağ ve merkez soldan pek çok ismin yer alacağı belirtiliyor. Yılmaz’ın yaptığı görüşmelerde, Eylül ayında kurulacak yeni partinin ANAP’taki gibi güçlü liderliğe dayanmayacağı, Japon Liberal Demokrat Parti Modeli”ne benzer bir oluşum olacağını söylediği dile getiriliyor. Yılmaz’ın, yeni partiyle ilgili hazırlıkların tamamlandığını belirttiği ve Eylül ayında atılacak adımla hem yeni oluşumun kamuoyuna açıklanacağı hem de ‘AKP iktidarıyla ortaya çıkan Türkiye fotoğrafı’nın ortaya konulacağını dile getirdiği kaydediliyor.


ensonhaber