Hangi parti kimi ADAY GÖSTERECEK


Kulislerde konuşulan ilk isimler


Mart 2009'da yapılacak yerel seçimlere henüz 7 ay olmasına karşın, siyasi partilerde aday isimlerini belirleme çalışmalarına şimdiden hız verildi. Ankara, İstanbul, İzmir ve Adana için birbirinden sürpriz isimler ön plana çıkıyor
- Yerel seçimlere kısa bir süre kala, partiler harekete geçti. Kulislerin nabzını tutan TAKVİM yazarı BÜLENT ERANDAÇ, İstanbul, İzmir ve Ankara'da aday olabilecek sürpriz isimlere ulaştı. Partiler, özellikle birbirlerinin kalelerini düşürmek için harekete geçti.
İstanbul: AK Parti'de Kadir Topbaş, Cüneyt Zapsu, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ve eski vekil Ali İbiş'in ismi ön plana çıkıyor. İlçeler için de büyük çalışma başlatan AK Parti, özellikle CHP'nin kalesi olarak bilinen bölgelerde kamuoyunun tanıdığı işadamı ve sanatçılarla seçmenin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Bu sürpriz isimlerden birisi de İhsan Kalkavan. Kalkavan'ın adı, Beşiktaş için geçiyor. DSP ise CHP'nin İstanbul politikasına önemli hizmetlerde bulunan, Ayfer Atay'a, aday olması için teklif götürdü.
GÖKÇEK - ALTINOK
Bir diğer sürpriz adaysa Kadir Topbaş'ın da sanat danışmanlığını yapan tiyatro sanatçısı Kenan Işık. "Sosyal demokrat seçmene sahip Kadıköy'e Işık aday olursa kazanma şansı olabilir'' deniyor. CHP'nin ise Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ile yola devam edeceği belirtiliyor. Üsküdar'da Göksel Gümüşdağ ismi AK Parti adayı olarak geçiyor. CHP'de ise İlhan Kesici ve Cem Kozlu'nun adı ön planda. ANKARA: Başkent'te Melih Gökçek-Turgut Altınok yarışı yaşanacağa benziyor. CHP'de ise eski ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut ve SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın'ın ismi ön plana çıkıyor. Geçen seçimin adayı Yılmaz Ateş'in yine "istekli" olduğu belirtilirken, Haydar Yılmaz ve Doğan Taşdelen ile Ürgüp Belediye Başkanlığı'nı bırakarak Nevşehir 1. sıra milletvekili adayı olan ancak seçilemeyen Bekir Ödemiş akla gelen isimler. MHP'nin Ankara adayı da oldukça tanıdık. Beypazarı'nı dünyaya açan Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın adı MHP'den büyükşehir adaylığı için ön plana çıkıyor.
MENDERES'İN TORUNU
İzmir: CHP, Aziz Kocaoğlu ile yoluna devam edecek. AK Parti'nin İzmir adayı özel seçilecek. AK Parti İzmir Milletvekili Erdal Kalkan aday olmak istiyor. AK Parti Buca Belediye Başkanı Cemil Şebboy, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, Taha Aksoy aday adayları. Adnan Menderes'le aynı ismi taşıyan torunu Adnan Menderes'in adı da kulislerde geçiyor. MHP'de ise İl Başkanı Müsavat Dervişoğlu'nun adı gündemde.
Adana: Ak Parti'de 4 dönemdir, başkanlık görevini sürdüren Aytaç Durak aday.
Diyarbakır: AK Partinin hedeflerinden birisi de Diyarbakır'da seçimi kazanmak. AK Parti'nin, Diyarbakır eski İl Başkanı Abdülrahim Hattapoğlu, İlahiyatçı Doç. Dr. Nihat Hatipoğlu, Altan Tan ve Şah İsmail Bedirhanoğlu'nun (Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı) adı geçiyor. DTP'nin ise yola Osman Baydemir ile devam edeceği ifade ediliyor.

ERDOĞAN'IN A TAKIMI
AK Parti, seçimler için kolları sıvadı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında yaklaşık 40 kişilik A Takımı oluşturuldu. Takımın başında Başbakan Erdoğan var. Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi ise sorumlu olduğu teşkilat başkanlığını yeniden yapılandırdı.
HEDEF YÜZDE 60
Türkiye 12 bölgeye ayrıldı ve seçim hazırlıklarına yardımcı olması için milletvekilleri arasından 21 kişilik Danışma Kurulu seçildi. 22 Temmuz seçimlerinde yüzde 47 oy alan AK Parti'de çıta yüksek tutuldu. Hedef; yerel seçimlerde yüzde 60 oy almak.

TUNCELİ'DE ABDİL'E DESTEK ORANI AZ
Tunceli'de mevcut başkan Songül Erol Abdil'in destek oranı, seçimi almasına yetecek gibi görünmüyor. Bu bölgedeki kararsız oranı, seçimi belirleyecektir. AK Parti'nin Tunceli'de milletvekili olmaması sebebi ile seçim çalışmaları çok şeyi değiştirecek. Ayrıca iktidar imkanları açısından AK Partili adayın kazanma şansı bulunuyor

Bülent ERANDAÇ / TAKVİM

ensonhaber