Rusya ile Türkiye arasında yaşanan ticari gerilimde yeni bir noktaya gelindi.Edinilen bilgilere göre şu sıralar Rusya'dan gelen tüm Rus malları Türkiye gümrüğünde kırmız hatta alınıyor ve tek tek inceleniyor...

Gümrük süreçlerinde sır, kırmızı ve yeşil olmak üzere üç farklı kontrol yapılıyor. Yeşil 'kontrolsüz geçiş', sarı 'döküman kontrolü' anlamına gelirken, kırmızı hat kontrolü ise fiziki kontrolü içeriyor.

TÜZMEN İŞARETİ VERMİŞTİ

Rusya'nın Türk mallarına karşı uyguladığı engellemenin ardından Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen'in geçen hafta işaretini verdiği 'misilleme' gerçekleşti. Tüzmen, 1 Eylül pazartesi gününden itibaren Türkiye olarak Rusya'ya karşı tedbir paketinin uygulamaya konulacağını açıklamış ve Rusya'nın gümrük kapılarında Türk TIR'larını herhangi bir neden olmaksızın başka ülkelere yapılmayan bir şekilde engellediğini belirtmişti.

Tüzmen, “Bu tip uygulamalarla karşılaşıldığı için biz de kendi tedbirler paketimizi uygulamaya koyuyoruz, pazartesi gününden itibaren bunları göreceksiniz” diye konuşmuştu.


Türk mallarını gümrükte tek tek sayan Rusya, Türkiye'nin karşılık vereceğini açıklayınca Avrupa'dan gelen ürüne de aynı işlemi yapmaya başladı. Tüzmen, bombanın pimini çekip Rusya'ya verdiklerini söyledi.. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Türkiye'nin de bugün karşı eyleme geçeceğini hatırlatarak "Pimi çektim ellerine verdim" dedi. Türkiye, bugünden itibaren Rusya'dan gelen TIR'lara uluslararası anlaşmaların dışına çıkmadan zorluk çıkaracak, Rusya'dan gelen birçok ürün tek tek sayılacak. Türkiye'nin bu eylem kararının ardından Rusya da engellemeye dönük tavrını daha da sertleştirdi. Avrupa'nın lojistik merkezlerinden gelen ürünler için Türk mallarına yönelik "tam sayım" uygulamasına başladı. Rus malları için Çin'de temaslarda bulunan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, bu gelişmelerden haberdar olduklarını, mütekabiliyet esasına dayalı olarak önlemlere hemen başlayacaklarını söyledi. Rusya'nın bu tutumu önceki akşam Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Oktay Özüye'nin Tüzmen'in onuruna verdiği resepsiyonda da konuşuldu. Konuklar "Kılıcı çektiniz" deyince Bakan Tüzmen de, "Aynen öyle, Pimi çektim ellerine verdim. Bundan sonrası onlara kalmış" karşılığını verdi.

RUS TIRLAR KIRMIZI HATTA ALINIYOR

Öte yandan Kürşad Tüzmen'in bahsettiği uygulumalar, sabahın erken saatlerinden itibaren başladı. Türkiye'ye girmek isteyen Rus TIR'lar, kırmızı hatta alınarak bekletilmeye başlandı. Burada TIR'lara tam sayım denilen uygulamayı yapan Türk yetkililer, TIR'daki tüm ürünleri tek tek sayarak evraklarla kıyaslıyor.


HABERCEM