Karadeniz'deki yayla turizmi tesislerde içki verilmemesi nedeniyle zor günler geçiriyorJolly Tur Kültür Turları Müdürü Kerem Gökçe, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak'ın 'Yayla yolları birleşecek, bölgede turizm gelişecek' açıklamasını,"Yol yapılırsa bölgenin dokusu bozulur. Asıl mesele yaylalardaki içki meselesi" dedi.

Karadeniz bölgesinin önemli geçim kaynaklarından yayla turizmi tesislerde 'içki verilmemesi' nedeniyle zor günler geçiriyor. Doğal yapısı itibarıyla dünyanın sayılı bölgeleri arasında yer alan Karadeniz yaylalarına giden turistler doğayla içiçe tatil yapmanın keyfini yaşıyor ancak çou turist içki içememekten yakınıyor.

Bayındırlık ve İskan Bakanı'nın 'Yayla turizminin gelişme planını' açıklamasını Gazeteport'a değerlendiren Jolly Tur Kültür Turları Müdürü Keren Gökçe, yayla turizminin gelişmesi için yeni yollar yapılmasının, aksine bölgedeki dokuyu bozacağını, aslı meselenin bölgeye tatil için giden turistlerin içki içememesi olduğunu söyledi.

'2 BİN 500 METREDE FRANSIZ ŞARABI İÇMEK İSTİYORLAR'

Gökçe şöyle konuştu:

"Trabzon'daki Kayabaşı Yayla'sına yol yaptılar. Tesisler çok güzel. Bol oksijen var ancak içki servisi yok. Örneğin Sabancı gidip Karadeniz'de otel yapamaz. Bölgede Almancı zihniyeti hüküm sürüyor. İnsanlar 2 bin 500 metrede Fransız şarabı içerek tatilinin tadını çıkarmak istiyor ancak bu Karadeniz yaylalarından mümkün olmuyor. O bölgedeki yaylalara yol yaparlarsa doku bozulur. Bölgenin zenginleri yaylalara oteller yapar ve doğa denen birşey kalmaz. Oranın gelişmesi için tesislerde içki servisinin olması şart. Devletin yaylalara yol yapması oranın sadece dokunun bozulmasına neden olur. Pansiyonculuğun ölmesinin önü açılacak. Orası kendine has bir bölge. Dokusunu bozmamak gerekir. Minibüsler için yol yapabilirler. Bırakalım insanlar yürüsün, doğal güzellikleri yakından görsün. Oralara yol yapılması sadece kış aylarında bölge sakinlerinin yaylalara kolay çıkmasını sağlar. Turizme bir katkısı olacağını düşünmüyorum."

'UZUNGÖL BELEDİYE BAŞKANI OLSAM BÖLGEYE ARAÇ SOKMAM'

Yeni yapılaşma ile Uzungöl Yaylası'nın dokusunun bozulduğunu kaydeden Gökçe,"Uzungöl'ü imara açıyorlar. Oranın doğal dokusu kısa zaman içinde kaybolacak. Gölün etrafına otobüs yolu yapıyorlar. Ben Uzungöl Belediye Başkanı olsan oraya değil otobüs, araç sokmam" diye konuştu.

EN GÜZEL AYLAR EYLÜL - EKİM

Türkiye'de yayla turizminin yeni geliştiğini ifade eden Kerem Gökçe, yayla turizmi için eylül-ekim aylarının en uygun aylar olduğunu ifade ederek," İnsanlar en güzel ayların yaz ayları olduğunu düşünüyor ancak öyle değil. Eylül- ekim aylarında yaylaların üzerindeki sis kalkıyor ve daha az yağış oluyor. Bayram turları için 8 uçak ve 12 otobüs kalkacak. Tatil dönüşü anketlerinde ise eminim 'Çok iyi bir tatil geçirdik ancak içki olsaydı daha iyi olurdu' yorumları gelecek. Yıllardır böyle geri dönüşler alıyoruz" dedi.

ETS Tur Seyahat Danışmanı Demet Yurttaş ise yayla yollarının birleştirilmesinin, bölgedeki kış turizmini geliştirebileceğini ifade ederek," Yayla turizmi genelde yz aylarında canlı oluyor ancak oradaki bozuk yollar nedeniyle insanlar kış aylarında gitmek istemiyor. Yeni yollar, yayla turizminin kış aylarında da canlı kalmasını sağlayabilir" dedi.

'PROJE, HİZMET SEKTÖRÜNÜN ÖNÜNÜ AÇACAK'

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak ise, yayla turizminin gelişmesi için hazırlanan planı şu sözlerle anlattı:

"'Karadeniz yaylalarını birleştirme projesi bana göre çok önemli ve hiç denenmemiş bir projedir. Yaylaların birleştirilmesi projesi Doğu Karadeniz'de hizmet sektörünün önünü açacaktır. Bunu yapmak zorundayız çünkü Karadeniz'de başka bir sektör yok. Yolların birleştirilmesi ile turistlerin bir yaylayı günübirlik gezmek yerine, yöredeki bütün yaylaları gezme fırsatı bulacaklardır. Projenin hayata geçirilmesiyle yaylaya çıkan yerli ve yabancı turistler yaylayı günübirlik gezmek yerine orada konaklama fırsattı bulabilecekler. Böylece yayla kültürümüzü turistler de tanıma fırsatı bulacaklar. Kısmet olur da proje hayata geçerse buralarda yaylaların doğasına uygun konaklama tesisleri yapılacak. Yaylaların birleştirilmesi yayla turizminini geliştirecektir. Buna bağlı olarak yeni istihdam imkanı doğacaktır.'
Haber: Gazeteport