CHP İstanbul İl Örgütü, Dünya Barış Günü’nü coşkuyla Üsküdar'da kutladı. Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Örgütü, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü 20 bine yakın kişinin katıldığı dev açık hava konseri ile kutladı. Üsküdar Selimiye Stadı’nda gerçekleştirilen Barış Şöleni’ne katılan binlerce barışsever, ünlü sanatçılarla birlikte barış, umut, sevgi ve kardeşlik türkü ve şarkılarıyla geceyi ısıttı. Binlerin ağzında can bulan barış sloganları Üsküdar’dan bütün İstanbul’a yayıldı.

Barış Şöleni’nde Volkan Konak, Sabahat Akkiraz, Edip Akbayram ve Gamze Akkuş’un İstanbullu barışseverlerle kucaklaşırken, gece Atatürk’ün “Yurtta barış, dünyada barış” sözleriyle çınladı. Şölene, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bihlun Tamaylıgil, CHP Genel Sekreter Yardımcıları Mehmet Sevigen ve Mehmet Ali Özpolat, MYK Üyesi Erdoğan Toprak, Parti Meclisi Üyesi Berhan Şimşek, İstanbul Milletvekilleri, Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ile CHP İl Yöneticileri, İlçe Başkanları, CHP üyeleri ve binlerce İstanbullu katıldı.

Şölene evsahipliği yapan CHP Üsküdar İlçe Başkanı Doğan Tekel’in hoş geldin konuşmasının ardından söz alan CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Refah Partisi İl Başkanı görevindeyken yapılan eylemlere dikkat çekerek şunları söyledi: “O zamanlar hiç kimsenin ölmediği Körfez Savaşı nedeniyle RP Genel Başkan Yardımcısı olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün öncülüğünde ABD ve İsrail bayrakları yakılıp savaş çığırtkanlığı yapılıyordu. Bugün Irak’ta 1 milyon insan öldü 20’nin üzerinde cami bombalarla yerle bir edildi. Körfez Krizi’nde eylem üstüne eylem yapanlar şimdi ne oldu da bu iki bayrak karşısında esas duruşa geçtiğiniz” diye sordu.


Gürsel Tekin son yıllarda Ortadoğu ve Kafkasya gibi coğrafyalarda büyük sıkıntılar yaşandığını belirterek, bölge barışının sağlanmasına yönelik gerekli politikaların geliştirilemediğini söyledi.

CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen de ulusal bağımsızlık için mücadele eden ve Türkiye'nin bugünlere gelmesini sağlayanların, Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları olduğunu söyledi. 30 Ağustos Zafer Bayramı'na ilişkin haberlerin, kimi gazetelerin ilk sayfalarında yeterince yer almamasını eleştiren Sevigen, şunları kaydetti:

''Ama biz biliyoruz ki buradaki insanların yüreklerinde hem insan sevgisi hem memleket sevgisi var. Buradaki insanlar 'Müslümanım' demekten, 'Allah' demekten korkmadılar. 'Laik, demokratik Cumhuriyet' ve 'Mustafa Kemal' demekten de korkmadılar. Biz dinimizi yüreklerimizde yaşarız. Mustafa Kemal'in devrimleri yolunda devam ederek yaşarız. Dünya barışının önemi de burada. Biz önce içimizdeki barışı sağlayacağız.''

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bihlun Tamaylıgil de barış ve özgürlük kavramlarının, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluş mücadelesinin özü olduğunu belirterek, “O kurtuluş mücadelesinin nedeni vardı ki, dünya onu yüzyılın lideri ilan etti. Çünkü Mustafa Kemal, barış için, egemenlik için bir savaşa liderlik etti. Birileri gibi, dünyaya sömürge ve emperyalist güç baskısı uygulamak için binlerce kilometre okyanuslar aşarak savaş ve işgal yapmak için değildi. Bizim savaşımız özgürlük, barış içindi” diye konuştu. Tamaylıgil, Kurtuluş Savaşı'nın barış, özgürlük ve egemenlik için yapıldığını belirterek, ''Sloganımız, 'Yurtta Barış, Cihanda Barış'tı'' dedi. Tamaylıgil, ''Türkiye'nin bir din, kan ve kafatası devleti olmadığını'' ifade ederek, ''Türkiye'de dini, dili, etnik kökeni ne olursa olsun, 70 milyon insan kardeştir. Birileri bunu çok iyi bilmeli. Bizim, Atatürk ilkeleri temelinde Türk vatandaşlığını savunduğumuzu bilsinler'' diye konuştu.

Haber: Gerçekgündem