Kürdistan Forması Krize Neden Olduİran Urmiye düzenlenen turnuvada Erzurum Gençlik Karması ile finale kalan Erbil takımının 'Kürdistan' armalı formayla oynamak istemesi krize neden oldu.
Türkiye'yi temsilen İran'da düzenlenen Futbol Turnuvası'na katılan Erzurum Gençlik Karması'nın çalıştırıcısı Aydın Özyıldırım, Iraklı kulüp yöneticilerinin, "Siz Türk forması ile çıkarsanız bizde Kürdistan forması ile çıkarız" dediğini belirterek buna karşı telefonla aradıkları Erzurum Gençlik ve Spor İl Müdürü Fatih Çintımar'ın talimatıyla takımı Irak maçına çıkarmadığını ve ikinciliğe razı olduğunu söyledi.

Urumiye Spor Müdürlüğü tarafından 24- 29 Ağustos tarihleri arasında İran, Türkiye, Azerbaycan, Irak ve Nahçıvan'dan 5 takımın katıldığı futbol turnuvası düzenledi. Türkiye'yi Erzurum, İran'ı Urumiye, Azerbaycan'ı Bakü, Irak'ı Erbil ve Nahçıvan'ı da Nahcivan kenti karmaları temsil etti. Erzurum karması teknik direktörü Aydın Özyıldırım ile antrenör Ersin Dizlek yönetimindeki çıktığı ilk maçında Nahcivan'ı 5- 0 yendi.

İkinci maçlarında ise Bakü karmasını 6- 0'la geçen Türkiye temsilcisi, İran'ın Urumiye takımı ile de 1- 1 berabere kaldı. Böylece finale çıkmayı başaran Erzurum karması, İrak yöneticilerinin, "Siz ay yıldızlı formalarla çıkarsanız, bizde Kürdistan forması ile çıkarız" demesi üzerine final maçını oynamadı. Durumu telefonla Erzurum Gençlik ve Spor İl Müdürü Fatih Çintimar'a bildirdiklerini söyleyen Özyıldırım, "Sayın Müdürümüz Fatih Çintimar, bize 'kesinlikle oynamayın.' dedi. Bizde oynamadık. Böylece rahatlıklı birinci olacağımız turnuvada ikinciliğe razı olduk" ifadelerini kullandı.

Turnuvada başarılı bir sonuç elde ettiklerini belirtirken, Gençlik ve Spor İl Müdürü Fatih Çintımar ise "Turnuvada derece yapmamız çok önemli değil. Biz belki orada birinci de olabilirdik. Ay- yıldızlı formamızı gören Iraklılar, Kürdistan yazılı formayla maça çıkmak istemişler. Iraklı yöneticilerin yaklaşımı ve Kürdistan yazılı formada ısrar etmeleri üzerine Erbil maçına çıkmadık. Beni Urumiye'den aradılar ve durumu anlattılar.

'Kesinlikle oynamayın' dedim. Sanıyorum bizim bu tepkimizden sonra da Iraklılar diğer maçlara normal formalarıyla çıkmışlar. Biz böyle birşeye izin vermedik. Bir Türk takımının Kürdistan formalı takımla müsabaka yapması söz konusu olamaz. Biz orada Azerbaycan, Nahcivan ve İran'la oynayarak namağlup ikinci olduk." dedi.

Bu arada, turunvada alınan ikincilik kupası ise takım çalıştırıcıları ve kaptanı tarafından İl Müdürü Çintimar'a hediye edildi.

aktifhaber