Bugün seçim olsa ne olur?
04 Eylül 2008 Perşembe 11:30
Halkın gözünde Erdoğan en beğenilen lider. Kabinede ise Babacan liderliğe oturdu. Peki bugün seçim olsa ne olur?ZÜBEYİR KINDIRA
İNTERNETHABER

ANKARA- Kapatma davasının ardından yapılan ilk ankete göre AK Parti oylarını yüzde 51’e yükseltirken CHP ise baraj altında görünüyor. Vatandaşların yüzde 68’i de Cumhurbaşkanı Gül’ün Ermenistan’a ziyaretini destekliyor.

Metropoll Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi, Anayasa Mahkemesi’nin kapatma davası ile ilgili kararından sonra siyasetin nabzını tuttu.

Metropoll’ün 29-31 Ağustos tarihleri arasında 30 ilde, bin 251 kişi üzerinde yaptığı Eylül ayı ‘Türkiye’de Siyasal Durum’ Araştırması, AK Parti’nin kapatılmamasının ülke genelinde iyimserliği belirgin şekilde artırdığını, AK Parti’nin oylarını da yükselttiğini ortaya koydu.

AK PARTİ: YÜZDE 50.9 CHP: 9.5

Araştırmaya göre kararsızlar ve sandığa tepki gösterenler dağıtılmaksızın, bugün seçim olsa halkın yüzde 50.9’u AK Parti, yüzde 9.5’i CHP, yüzde 6.6’sı ise MHP’ye oy vereceğini ifade etti. Anayasa Mahkemesi’nin kapatma kararından önce ise aynı kamuoyu şirketinin yaptığı araştırmada AK Parti’nin oyu yüzde 41,9 çıkmıştı.

Önceki araştırmaya göre CHP’nin oyu yüzde 13,9 , MHP’nin oyu ise yüzde 8,4 olmuştu.

DTP KAPATILSIN DİYENLER YÜZDE 57.6

Anket sonuçlarına göre vatandaşların yüzde 41’i sadece şiddet gerekçesiyle parti kapatılabilir derken Yüzde 37.4’ü ise parti kapatılmasına tamamen karşı. DTP’nin kapatılması gerektiğini düşünenlerin oranı yüzde 57.6, kapatılmaması gerektiğini düşünenlerin oranı ise yüzde 31.2.

EN BAŞARILI BAKAN

Halkın en başarılı bulduğu bakan yüzde 12,4 ile Ali Babacan. Babacan’ı sırasıyla Cemil Çiçek (yüzde 5,2), Kürşat Tüzmen (yüzde 4), Beşir Atalay (yüzde 3,6) ve Recep Akdağ (yüzde 3,6) izliyor.

BEĞENİLEN SİYASETÇİ

Halkın en çok beğendiği siyasetçi yüzde 24,5 ile RecepTayip Erdoğan olarak gözüküyor. İkinci sırada ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül (yüzde11,7) geliyor. En çok beğenilen lider olmasına rağmen geçmiş aylara göre R. Tayip Erdoğan’a yönelik beğenilirlik oranındaki kısmi düşüş devam etti. Liderler sıralamasında ana muhalefet lideri Deniz Baykal ve Devlet Bahçeli, Gül’ün hemen ardında sıralandılar. Bu iki muhalefet liderini eski cumhurbaşkanları Süleyman Demirel ve Ahmet Necdet Sezer eşit oranlarda takip ediyor.

kaynak:internethaber